Kino klub bi u Osijeku trebao počeo djelovati već početkom iduće godine na čelu s osječkim redateljem iz redova Filmske RUNDE
“Mladi moraju biti drski, bezobrazni i izboriti se za budućnost filma u Osijeku. Činjenica da danas razgovaramo o osječkoj filmskoj sceni i da u gradu postoji filmska revija, pokazuje da ste već na dobrom putu”, tim je riječima redatelj Branko Schmidt zaključio okrugli stol “Osijek kao filmski grad” koji je u petak, 25. listopada u Kulturnom centru Osijek otvorio 9. Reviju hrvatskog kratkometražnog filma Filmska RUNDA.
Na okruglom su stolu sudjelovali redatelj Branko Schmidt, ravnatelj Kulturnog centra Osijek Ivan Kristijan Majić, rukovoditeljica odjela za poticanje ulaganja u audiovizualnu proizvodnju pri HAVC-u Tanja Ladović Blažević, redatelj Tomislav Šoban, predsjednik Video kluba “Mursa” Branko Hrpka te voditeljica revijskih i obrazovnih programa Hrvatskog filmskog saveza Sanja Zanki Pejić. Raspravu je moderirala redateljica Dalija Dozet.
Osijek je proteklog vikenda zasigurno bio filmski grad jer su Osječani imali priliku pogledati dvadesetak hrvatskih kratkometražnih ostvarenja, od čega su četiri filma nastala i snimana na osječkom tlu. Posebnu je pozornost publike izazvala upravo prva večer revije, pa se za Osječku RUNDU i program STANJA & ODRASTANJA u kojemu su, premijerno u Osijeku, prikazani filmovi “Bol“ – posljednji film Ivana Faktora te Slijepčevićev “Čovjek koji nije mogao šutjeti“, prvi hrvatski film ovjenčan Zlatnom palmom, tražila stolica više.
Upravo se u tom programu nalazio i pobjednički film 9. Revije hrvatskog kratkometražnog filma. Nagradu publike, ove godine po prvi puta i u fizičkom obliku, osvojio je dokumentarni film “1001 noć“ redateljice Ree Rajčić, premijerno prikazan prošle godine na 48. izdanju Međunarodnog filmskog festivala u Torontu. Priča o Emi (89) i Maji (85), najvjernijim gledateljicama i najsmješnijim kritičarkama turskih sapunica ove je godine osvojila srca osječke publike.
“Presretna sam što devedesetogodišnje protagonistice mog filma i najvjernije gledateljice turskih sapunica i dalje griju srca i mame osmIjehe posjetitelja filmskih događanja i festivala! Nagradu publike s 9. Filmske RUNDE nosim kući Emi i Maji u Split! Hvala Osijeku!”, rekla nam je Rea nakon vijesti o nagradi.
Petak je, a to su prepoznali i Osječani, bio veliki dan za razvoj filmske industrije u Osijeku. Osim velikog interesa publike za filmske uratke nastale u Osijeku (dokumentaristički insert Hrvoja Petrovića “DGO“, isječke iz komičnoga pilota produkcije s osječkom adresom, Produkcije 187, “Tetak“ i nezavisnoga dugometražnog filma “Frka“ Svebora Mihaela Jelića, nagrađivani studentski igrani film “Niska trava“ Davida Gaše), na okruglom je stolu redatelj Tomislav Šoban podijelio veliku i važnu vijest za budućnost filma u Osijeku.
“Shvatio sam da ovdje postoji ekipa ljudi koja je nevjerojatno otvorena za nove stvari. Zajedno s redateljem Davidom Gašom, snimateljem Tinom Ostrošićem i redateljicom Dalijom Dozet pokrenuo sam inicijativu za otvaranjem Kino kluba Osijek. Kino klub će educirati i povezivati zainteresiranu ekipu s filmskim projektima”, rekao je.
Kino klub bi u Osijeku trebao počeo djelovati već početkom iduće godine, a na čelu s osječkim redateljem iz redova Filmske RUNDE, Davidom Gašom, aktivnosti će se fokusirati na kontinuiranu filmsku edukaciju.
Takvom se izvaninstitucionalnom filmskom edukacijom Filmska RUNDA bavi već devet godina. Ove su godine, u tjednima prije revije, Osječani imali priliku sudjelovati na Radionici praktičnog filma pod vodstvom snimatelja Marinka Marinkića i dizajnera zvuka Dine Ljubana. Održana je i tradicionalna Špica radionica pod vodstvom animatorice Sare Bernat, a najavnu su špicu nastalu na radionici posjetitelji imali priliku vidjeti na velikom platnu kina Urania za vrijeme trajanja revije. Osim simboličnog edukativnog programa koji Filmska RUNDA svake jeseni nudi u gradu na Dravi, ove se godine, u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, po prvi puta u Osijeku održala Škola medijske kulture “Dr. Ante Peterlić”. Program škole polaznike je okupio na pet specijaliziranih radionica, gdje su stjecali praktična znanja iz područja igranog filma, eksperimentalnog filma, dokumentarnog filma i scenarija.
Edukativan je karakter reviji zasigurno donijela i druga večer i susret s redateljem i scenaristom Jurajem Lerotićem. Nakon što smo odgledali pet filmova po njegovom izboru u projekcijskom bloku “Jurin izbor”, na Autorskoj smo RUNDI imali jedinstvenu priliku slušati o pojedinostima i specifičnim izazovima filmskog stvaranja te o inspiracijama koje su oblikovale njegov pristup filmu.
Posljednji je projekcijski blok 9. Filmske revije u Osijeku okupio najviše gostujućih filmaša. O svom je filmu “Leptir“ na pozornici kina Urania govorila Sunčana Brkulj, o eksperimentalnom filmu “Radije bih bila kamen“ govorila je Ana Hušman, a na pozornicu se ponovno, nakon osvojene nagrade publike u Osijeku 2021. godine, popela i Jelena Oroz, ovoga puta predstaviti svoj animirani film “Nema mjesta“. Blok je zaključio prvijenac Stjepka Galovića “Besplatno kino“. Mnogima poznatiji kao osječki reper Kandžija, Stjepko je svoj film predstavio kao “autobiografski film koji se bavi iskustvom studiranja u kasnim tridesetima, razlikama u godinama i perspektivama koje se mijenjaju” i najavio skori izlazak još jednog, njegovog završnog filma snimanog dijelom i u Osijeku.
Osijek je, kako svjedoče i filmaši koji su upravo ovdje odlučili realizirati svoje filmske projekte, itekako spreman rasti i razvijati se kao filmski grad. Rekordan broj publike na 9. Filmskoj reviji, skoro osnivanje Kino kluba Osijek i prvo osječko izdanje Škole medijske kulture “Dr. Ante Peterlić” i više su nego dobar temelj toj činjenici. Ostaje nam veseliti se jubilarnom 10. izdanju Filmske RUNDE i svemu što ova nova filmska energija u narednim godinama donosi.
9. Filmska RUNDA organizirana je uz financijsku podršku HAVC -a, DHFR-a, Zaklade “Kultura nova”, Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, Turističke zajednice grada Osijeka i Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.