Riječi hvale za Rebeku imala je art terapeutkinja Jelena Kovačević koja je naglasila da se rijetko pitamo što osobe koje ne žive poput nas mogu pružiti nama
Prostor Arheološkog muzeja u petak je bio premalen za sve one koji su došli pogledati prvu samostalnu izložbu mlade osječke umjetnice Rebeke Glavaš.
Podsjetimo, o ovoj iznimno talentiranoj djevojci s poteškoćama pisali smo nedavno na našemu portalu i tada nam je izrazila želju da jednoga dana ima svoju izložbu. Želja joj se ostvarila, ni manje ni više, nego na njezin rođendan, a izložbu pod nazivom „Bolji život: Tajna vilinskog svijeta“ s nekoliko desetaka radova podržali su Klinika za kreativnost, Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera i Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Sablić-Tomić: Rebeka kao motivacija
“Rebeka je sjajna energija koja nas je okupila i institucijama pokazala koliko je važno baviti se kreativnošću i otvarati svjetove, ali i imati stručne osobe kraj sebe. Mi smo jedina umjetničko-nastavna i znanstveno-nastavna u Republici Hrvatskoj koja je prije osam godina pokrenula specijalistički poslijediplomski studij kreativnih terapija s različitih modula – likovna, glazbena, dramoterapija i terapija pokretom. Rebeka nas je motivirala da se okrenemo oko sebe i vidimo kako žive oni koji se razlikuju od idejama od nas. Ima još Rebeka koje će se pronaći u likovnom izričaju ili čemu drugome i mi kao Akademija otvorit ćemo im svoja vrata. Ponosna sam što je obitelj učinila jako dobar iskorak kako bi Rebekini svjetovi postali vidljivi”, rekla je dekanica Akademije Helena Sablić-Tomić.
Ponos ljudi koji je okružuju
Riječi hvale za Rebeku imala je art terapeutkinja Jelena Kovačević koja je naglasila da se rijetko pitamo što osobe koje ne žive poput nas mogu pružiti nama. Ova je izložba, rekla je, ono nešto što nam te osobe daju, ali obogaćuju i gradsku kulturnu ponudu potpuno ravnopravno sa svima drugima. A da bi to bilo tako, kroz Rebekin život pobrinuli su se i psihijatar Zoran Čavajda koji je naglasio da je Rebeka trenutke u kojima je tražila pomoć u komunikaciji vratila na najljepši mogući način, dozvoljavajući da preko slika uđemo u njezin svijet. Ništa manje ponosan nije bio niti Rebekin razrednik iz Škole za primjenjenu umjetnost i dizajn prof. Željko Ašperger, naglasivši da mu je bila čast biti njezin profesor crtanja i slikanja kada je počela razvijati stil koji je sad pokazala drugima. Izrazio je želju pratiti i daljnje njezine izložbe, a da će ih biti još, dala je naslutiti Rebekina majka Vedrana koja, potpuno jasno, nije mogla skriti zadovoljstvo i ponos zbog prve samostalne izložbe svoje kćeri.
Tajne vilenjaka
“Kao majka ove umjetnice, odnosno djeteta koje je vilenjak, mogu samo reći da sam o vilenjacima naučila dvije stvari – najprije da su svugdje oko nas, ali i da svaki vilenjak bira svoga roditelja kad se rodi. Počašćena sam što sam izabrana za majku ovoga djeteta”, sa suzama radosnicama naglasila je majka Vedrana, dodajući da je Rebeka najbolje od sebe izvukla uz pomoć obitelji, učitelja, pedagoga i psihoterapeuta te pokazala što ona u društvu u današnjici može dati.
A dala je puno, što se u njezinim crtežima itekako može vidjeti. Ova samozatajna umjetnica pravi je primjer da i osobe s poteškoćama mogu i žele biti ravnopravni sa svima nama. Dodajmo tome da je izložba bila otvorena 24 sata te je prodajnog karaktera, baš kao i majice s otiskom njezinih crteža. Zainteresirani se za narudžbe i po završetku izložbe mogu javiti na broj telefona 0989836373.