Tema ovogodišnjeg Europskog tjedna novca na osječkoj je Ekonomiji financijska pismenost, s naglaskom na mirovinski sustav i njegovu održivost
Studentska udruga Financijski impuls koja djeluje na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i ove godine već tradicionalno obilježava Europski tjedan novca te kao takva predstavlja jednog od značajnijih, ako ne i najznačajnijeg nositelja financijske pismenosti na istoku Hrvatske.
Ovogodišnji program Europskog tjedna novca obilježit će se u srijedu, 29. ožujka, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u poznatom svečanom dijelu fakulteta, Auli glagoljice. Službeni dio programa počinje u 11,30 sati, a članovi udruge za sve su zainteresirane posjetitelje pripremili zanimljiv sadržaj koji će i ove godine obogatiti financijsko znanje i ponašanje prisutnih posjetitelja. Tema ovogodišnjeg Europskog tjedna novca na osječkoj je Ekonomiji financijska pismenost, s naglaskom na mirovinski sustav i njegovu održivost.
Nakon uvodnih riječi uprave fakulteta i predsjednika udruge Peje Bosnića, okupljeni će imati priliku čuti zanimljive pokazatelje i rezultate istraživanja vezanog uz financijsku pismenost koje će im predstaviti gospođa Anja Tkalčević, analitičarka u Direkciji za praćenje zaštite potrošača i edukaciju u Sektoru za sistemske rizike i zaštitu potrošača u Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga.
Nakon izlaganja zanimljivih rezultata istraživanja, okupljene očekuje panel rasprava pod nazivom “Mirovinski sustav Republike Hrvatske – Mirna starost ili neizvjesna budućnost?” na kojemu će sudjelovati gospođa Dijana Bojčeta Markoja, direktorica Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, gospođa Branka Bjedov Kostelac, glavna savjetnica Sektora za sistemske rizike i zaštitu potrošača u Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga te doktor znanosti, gospodin Dražen Novaković, poslijedoktorand na Katedri za financije i računovodstvo Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Moderator panela bit će predsjednik udruge, Pejo Bosnić.
Cilj je događaja svima okupljenima još jednom ukazati na važnost financijske pismenosti kao sastavnog dijela života svakog čovjeka te potaknuti građane da na vrijeme počnu razmišljati o mirovini i dobrovoljnoj štednji kao potencijalnom rješenju za lošiju demografsku sliku koja zasigurno s vremenom uzdrmava mirovinski sustav svake zemlje u kojoj do nje dođe.
Republika Hrvatska posljednjih se godina bori s negativnim demografskim trendovima te trenutni omjer osiguranika i umirovljenika dugoročno nije održiv, pa tako u ovom trenutku za mirovinu jednog umirovljenika rade 1,2 zaposlenika, zbog čega je sve izraženija individualna odgovornost za vlastitu financijsku budućnost, a odlično mjesto za čuti korisne savjete kako dočekati mirnu starost bit će Ekonomski fakultet u Osijeku, 29. ožujka.