Stoga se da zaključiti da je njezin sadržaj pedagoški pozitivan jer djecu uzdiže, oplemenjuje i ispravno usmjerava na životnom putu, što je ujedno čini i svevremenskim djelom
S veseljem se pozivaju mali i veliki gledatelji na operu za djecu ”Šumska kraljica” Franje Štefanovića u petak, 5. travnja u 18 sati u Dječjem kazalištu Branka Mihaljevića u Osijeku.
”Šumska kraljica” plemenita je priča iz narodne tradicije i ima sedam prizora. Likovi koji se pojavljuju u njoj su djevojčica Ružica, njezin brat Dinko, Vilinska kraljica, stari patuljak, vile i patuljci. Mjesto radnje je gorovita šuma.
Glavni lik je djevojčica Ružica koja u šumi traži jagode za svoju bolesnu majku. Iznenada se pojavi Vilinska kraljica koja joj pokazuje mjesto s mnogo jagoda. Dok ih je brala, naišao je stari slijepi patuljak. Ružica se sažalila nad njime te mu sokom od jagoda vratila vid. U znak zahvalnosti, kao gospodar patuljaka, doziva s pomoću šumskog roga sve patuljke i proglašava Ružicu njihovom kraljicom.
Tražeći u međuvremenu Ružicu po šumi, naišao je njezin brat Dinko. Tada je stari patuljak doznao za njihovu bolesnu majku te im odlučio pomoći. Vila je donijela ljekovitu travu za nju, a potom su svi uz pjesmu i ples proslavili taj događaj. Na rastanku, Ružica i Dinko su obećali da će se vratiti kada im majka ozdravi.
Glavna tema ove opere je pomaganje bližnjemu. Stoga se da zaključiti da je njezin sadržaj pedagoški pozitivan jer djecu uzdiže, oplemenjuje i ispravno usmjerava na životnom putu, što je ujedno čini i svevremenskim djelom. Osim toga, zahvaljujući ovakvim djelima, djeca se od malih nogu potiču da upoznaju i zavole operu te da u njoj prepoznaju vrijedno umjetničko djelo. Opera “Šumska kraljica” jedinstven je primjer opere za djecu u svijetu jer su njezini izvođači isključivo djeca te je skroz prilagođena tome da ju djeca mogu razumjeti i izvesti (svirati, pjevati i plesati).
Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata, u 33 godine svoga postojanja, nastoji čuvati istinu o masovnom egzodusu iz svog zavičaja devedesetih godina 20. stoljeća, ali i očuvati vlastiti identitet, kulturu i običaje te međusobnu povezanost i podršku onima koji su ostali i opstali u Vojvodini, unatoč često ne malim izazovima.
S jedne strane, kulturna djelatnost Hrvata u Vojvodini, unatoč tome što je povijesno dala snažan obol izgradnji hrvatskog kulturnog i društvenog identiteta, često je nedovoljno poznata i zanemarena u Republici Hrvatskoj. S druge strane, položaj hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini potrebno je jačati i kroz promicanje snažnije društvene veze s hrvatskom domovinom, a jedan je od oblika očuvanja i organizacija gostovanja raznih hrvatskih kulturno-prosvjetnih društava iz Srijema, Bačke i Banata u Republici Hrvatskoj.
Povodom 145. obljetnice rođenja i 100. obljetnice smrti hrvatskog velikana Franje Štefanovića, svestranog Petrovaradinca i skladatelja prve opere za djecu ”Šumska kraljica”, Zajednica PHSBB, zajedno s HKPD-om ”Jelačić” iz Petrovaradina i Muzičkom školom ”Isidor Bajić” iz Novog Sada, organizirala je gostovanje opere za djecu “Šumska kraljica” po raznim gradovima u Republici Hrvatskoj. Osim u Osijeku, opera gostuje u Zagrebu, Požegi te Šibeniku na Međunarodnom dječjem festivalu.
Cilj ovih nastupa jest upoznavanje šire hrvatske javnosti s ovim jedinstvenim opernim djelom, ali i sa svestranim skladateljem Franjom Štefanovićem, čiji su lik i djelo bitna sastavnica slavne prošlosti petrovaradinskih Hrvata i bitno doprinosi očuvanju njihova identiteta. Osim toga, ovo je prilika i izvrstan način da se slušateljima dječje dobi približi opera kao glazbeno djelo, da ju razumiju i zavole, što inače nije lak zadatak u školskim klupama. Ova opera može biti i poticaj učiteljima da na slikovit i slušni način potaknu svoje učenike da operu zavole.
Franjo Štefanović rodio se 13. ožujka 1789. godine u Petrovaradinu, nekada slavnoj utvrdi uz rijeku Dunav, a danas dijelu užeg gradskog područja Novog Sada, u kojemu je i umro 26. siječnja 1924. godine zbog posljedica galopirajuće tuberkuloze. Bio je učitelj, skladatelj, nastavnik pjevanja, zborovođa i orguljaš, a glazbeni je svijet zadužio i kao istinski tvorac opera za djecu. S pravom ga ubrajamo među petrovaradinske velikane hrvatskog roda poput bana Josipa Jelačića, Ilije Okrugića Srijemca i Stanislava Prepreka.
Štefanović je napisao 1918. godine operu za djecu ”U vilinoj gori”, a nakon nje skladao je još tri: ”Šumsku kraljicu” (1919.), ”Na Orlovgradu” (1920.) i ”Seobu Slavena” (1921.). Najizvođenije je i najpopularnije Štefanićevo glazbeno djelo opera ”Šumska kraljica” koju je skladao 1919. godine na tekst Mihovila Peitza.
Ulaznice po cijeni od pet eura možete kupiti na blagajni kazališta od 8 do 15 sati te sat uoči izvedbe, a rezervirati ih možete i na blagajna@djecje-kazaliste.hr.