Klub Oxygene: Koncert Roja Osa

PR
Sub
29
29. ožujka
21:00
Osijek
Županijska 7
Osijek
događaj je prošao

U nastavku Serije koncerata novog hrvatskog jazza u subotu, 29. ožujka u klubu Oxygene (Županijska 7, Osijek ) s početkom u 21 sat nastupit će trio Roj Osa (Nenad Sinkauz – gitare, elektronika, Alen Sinkauz – el. bas gitara, elektronika, Marco Quarantotto – bubnjevi).

Braća Alen i Nenad Sinkauz jedni su od predvodnika ovdašnje kreativne glazbene scene koja ne poznaje i ne priznaje granice. Uz Alena i Nenada Sinkauza, navedeni trio čini još i bubnjar Marco Quarantotto, a svoju suradnju vide kao jedinstveni prostor autorskih ideja i koncepata, ali i intuicije i slobode.

Glazba koju stvaraju kreće se po rubovima njihovog dosadašnjeg zajedničkog zvučnog stvaralaštva i prijateljstva koje traje trideset godina. Koriste digitalnu i analognu elektroniku te manipuliraju uživo električnim i akustičnim instrumentima, kontrolirajući pritom maksimalni dinamički raspon zvučnih događaja.

Inače, Alen Sinkauz diplomirani je muzikolog, skladatelj i izvođač te dobitnik pet Zlatnih arena Pula film festivala za filmsku glazbu. Sklada i oblikuje zvuk u glazbeno-scenskim, plesnim i kazališnim predstavama te radiofonijskim, prostorno-specifičnim i multidisciplinarnim izvedbenim projektima. Umjetnički je voditelj festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart.

Nenad nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu već dva desetljeća

Nenad Sinkauz djeluje kao skladatelj i izvođač u glazbenim, kazališnim, suvremenoplesnim, filmskim i multimedijskim projektima. Magistrirao je etnomuzikologiju u Padovi, a u svom umjetničkom radu istražuje nekonvencionalne glazbene forme i izričaje. Orijentiran je i prema istraživanju improvizirane glazbe, a njegovi glazbeni korijeni potječu iz underground punk i metal scene 90-ih.

Kroz izvedbu i kompoziciju, koje su u njegovom radu usko povezane, zanima ga dijalog akustičnih i elektroničkih instrumenata te hibridnost povezanosti glazbenih i kazališnih principa u izvedbi kao istraživački orijentir za nove izvedbene formate. Sinkauz aktivno nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu već dva desetljeća te sklada glazbu za film i kazalište.

Dobitnik je pet Zlatnih arena Pula film festivala za filmsku glazbu. Godine 2022. osniva sastav East Rodeo u sklopu kojega surađuje s nizom međunarodnih jazz i rock glazbenika, spajajući avant-rock, živu elektroniku, noise, eksperimentalnu i improviziranu glazbu. Sinkauz je autor i izvođač u hvaljenom audiovizualnom projektu …day of the year te suosnivač međunarodnog festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart u Puli.

Trenutno, osim gostovanja s multidisciplinarnim projektom Aphasia redateljice Jelene Jureše, djeluje u eksperimentalnom bendu Roj Osa i improvizatorskom big bandu CRI Orchestra (oba pod vlastitom etiketom Kopaton Records), multimedijskom projektu Sicomat te bendu Truth ≠ Tribe koji spaja suvremenu klupsku glazbu, afričke i balkanske ritmove s energijom progresivnog rocka.

Quarantotto se pridružuje bendu 2020. godine

Marco Quarantotto rođen je u Puli. Magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti – Institutu za jazz glazbu u Grazu kod sveučilišnih profesora Alexa Deutscha, Mandreda Josela i Howarda Curtisa. Godine 2009. seli u London gdje nastavlja glazbenu karijeru i ostvaruje značajne suradnje s nizom renomiranih umjetnika. Snimio je preko četrdeset albuma: jazz, rock, eksperimentalne i etno glazbe.

Godine 2019. osniva autorski trio ŪROK čiji album prvijenac izdaje za Chant Records u New Yorku. Sljedeće godine vraća se u Hrvatsku i značajno intenzivira suradnje na glazbenoj i umjetničkoj sceni s nizom improvizatora u CRI Orchestra, s Nenadom i Alenom Sinkauzom u bendu Roj Osa, s umjetnikom Danijelom Žeželjem te s Robert Mikuljan Quintetom, Jazzistra orkestrom i Leon Brenko triom.

Serija koncerata novog hrvatskog jazza pokrenuta je s namjerom razvijanja žive i dinamične programske platforme suvremenog jazza, a stvaraju je autori čiji glazbeni izričaji nastaju inovativnim povezivanjem stilova i tehnika jazza sa suvremenim promišljanjima i konceptima stvaranja glazbe, čime se ostvaruju novi žanrovski pomaci, estetski iskoraci i konceptualni eksperimenti.

Riječju ‘novi’ u izrazu ‘novi hrvatski jazz’ htjelo se obuhvatiti i avangardnu, eksperimentalnu i slobodno improviziranu muziku, a koja dolazi iz jazz krugova.

Ulaz je na njihov koncert šest eura. Njegov je organizator Analogni ured, dok je program sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Zaklade Kultura nova, Hrvatskog društva skladatelja – ZAMP-a, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.

Iz naše mreže
Preporučeno