
U Osijeku su programe pripremile četiri institucije – Arheološki muzej, Muzej Slavonije, Galerija Kazamat i Muzej likovnih umjetnosti
Pridružite se 31. siječnja od 18 sati do ponoći Arheološkom muzeju Osijek na Noći muzeja pod geslom ”Muzeji, vidljivi i nevidljivi”.
Čeka vas večer ispunjena fascinantnim pričama o vidljivim i nevidljivim slojevima prošlosti, uz predavanja, izložbe, glazbu i jedinstvene trenutke koje ne želite propustiti.
Ulaz je besplatan, a doživljaji neprocjenjivi. Uz stalne postave “Prapovijest“ i “Seoba naroda i srednji vijek“, pogledajte gostujuću izložbu Arheološkog muzeja u Zagrebu pod nazivom “Arheologija i speleologija – iz tame podzemlja do svjetla spoznaje”.
Više je informacija o programu dostupno na plakatu.

Bogati je program za tu večer pripremio i Muzej Slavonije, i to od 18 do 22 sata. U pitanju je prvotno izložba “Funkcija, estetika, strast” gdje se, uz priču o namještaju, progovara o povijesti Zbirke te o osobama koje su je obilježile: kustosi koji marljivo brinu o povjerenim im predmetima i koji su zaslužni za oblikovanje Zbirke, kao i vlasnici tih predmeta, kolekcionari i građani koji su ih upotrebljavali. Izložba se tako veže i za ovogodišnju temu Noći muzeja.
Upriličit će se i postav “Tekući prostori” koji prikazuje razvoj kartografije dunavskoga područja od 1650. do 1800. godine. Glavna tema izložbe privlači pažnju jer se radi o području od velikog geografskog i povijesnog značaja za Hrvatsku.
Bit će i glazbeni program u velikoj dvorani izložbenog prostora, a na publikacije davat će se 50 % popusta.
Nadalje, “Bure Baruta 14” četrnaesta je u nizu izložba mladih autora u organizaciji Hrvatskog društva likovnih umjetnika Istok i Galerije Kazamat koja promiče suvremenu umjetnost i pruža platformu za predstavljanje novih generacija stvaratelja.
Izložba će upravo u Galeriji Kazamat te večeri okupiti troje mladih autora, od kojih svaki predstavlja svoj jedinstveni umjetnički projekt, nudeći uvid u raznolikost pristupa i ideja unutar suvremene umjetničke prakse. Cilj je organizatora podržati autore u ranoj fazi njihove karijere te pridonijeti razvoju umjetničke scene u regiji i Hrvatskoj općenito. Ove godine predstavljaju se Filip Anić, Katarina Kovčalija i Stela Brkanić.

Ove godine obilježava se jubilarna 20. Noć muzeja koja je ujedno i najveća muzejska manifestacija. Na samom početku u ovoj je manifestaciji sudjelovalo nekoliko zagrebačkih muzeja, no prošlih godina uključilo se oko 250 muzeja, galerija i drugih baštinskih institucija iz Hrvatske i inozemstva.
Ova manifestacija poprimila je karakteristike nezaobilaznog kulturnog događanja s vrlo važnim ciljem, a to je poticanje daljnjeg prepoznavanja muzeja kao dinamičnih institucija koje potiču istraživanje, inovativnost i kreativnost. Također, promovira se baština i njezin utjecaj na suvremene tendencije, promiče se važnost interakcije muzeja s okruženjem i stvara se nova publika. Možemo to nazvati i održivim razvojem muzeja i zajednice.
Jubilarna 20. Noć muzeja održat će se 31. siječnja od 18 do jedan sat iza ponoći. Za to vrijeme posjetitelji će moći u cijeloj Hrvatskoj besplatno posjetiti sve muzeje, galerije i baštinske institucije koji sudjeluju u manifestaciji.
Ovogodišnja Noć muzeja nosi naslov “Muzeji – vidljivi i nevidljivi“. Temom se želi ukazati na važnost muzejskih institucija i svih drugih baštinskih ustanova koje prikupljaju, istražuju, čuvaju i prezentiraju vrijednu građu i kulturnu baštinu najširoj javnosti, od najmlađih posjetitelja do korisnika treće životne dobi. Vidljivost muzeja danas je izuzetno važna, pogotovo u vrijeme visoke tehnologije i digitalnih mogućnosti koje pomiču granice klasičnih muzeja.
Također je važno i sve ono što se događa “iza kulisa muzeja“, odnosno ono što nije vidljivo posjetiteljima, a od velikoga je doprinosa i značaja za konačnu postavu muzeja. Na primjer, čuvaonice, restauratorsko- konzervatorski odjeli, preparatorske radionice, muzejski laboratoriji i drugo neizostavan su dio svakoga muzeja, a gotovo su nevidljivi za posjetitelje.
Muzej likovnih umjetnosti u jubilarnoj 20. Noći muzeja zatvoren je za posjetitelje budući da je u tijeku energetska obnova zgrade, no za posjetitelje otvoren je na čak tri lokacije u Gradu na kojima možete pogledati izložbu “29. Slavonski biennale: Institut nevidljivoga – prostori percepcije“. Riječ je o najvećoj međunarodnoj žiriranoj izložbi u ovome trenutku u Hrvatskoj na kojoj izlaže 46 umjetnika, dok je na natječaj pristiglo čak 228 prijava iz više od 30 zemalja svijeta.
Program za Noć muzeja, kao i svake godine, bogat je raznovrsnim sadržajem za pripadnike svih generacija. Potpisuje ga viša kustosica pedagoginja Kristina Delalić Vetengl.
Program započinje Dječjom noći muzeja u vremenu od 18 do 20 sati. Prva točka nosi naslov “Nevidljivi Fundus“ i odvijat će se na lokaciji privremenog izlagačkog prostora u Kapucinskoj ulici 36. Kroz nevidljivi fundus mladi osječki glumci Hana Schӧnfeld i Grgur Grgić dočekat će najmlađe posjetitelje te im približiti portretirane povijesne ličnosti, muzejski fundus i suvremenu umjetnost.
Animacijski program nazvan “Uspomena“ trajat će od 18 do 21 sat. Posjetitelje će dočekati iznenađenje kojime će ovjekovječiti i ponijeti uspomenu na jubilarnu 20. Noć muzeja. Plesnim programom i jedinstvenom izvedbom Plesni studio Shine predstavit će se dvjema točkama: “Pokret riječi“ u vremenu od 19 do 19,30 sati i “Nevidljive dimenzije“ u vremenu od 20 do 20,30 sati na lokaciji Kulturni Centar, Kneza Trpimira 27a.
U jedinstvenoj izvedbi “Pokret riječi“ sudjeluje devet plesačica koje izražavaju emocije kroz pokret i usmjerene su prema izgovorenoj riječi autorice. Jedna osoba izgovara riječi, a plesačice izlaze iz formacija, definirajući sebe kroz taj proces. Ova je koreografija dinamična, a trajanje će varirati ovisno o izvedbi. Cjelokupni doživljaj odvijat će se uživo, uz instrumentalnu glazbu.
Nadalje, kroz “Nevidljive dimenzije“ plesači će u svojemu plesu simbolizirati osjećaj nevidljivosti, dok će njihova energija i prisutnost ostati neizbrisivi. U toj koreografiji sudjelovat će sedmero plesača koji će koristiti plesnu tehniku stani-kreni, istražujući različite razine – visoku, nisku i srednju.
U 20. Noći muzeja Muzej likovnih umjetnosti čeka vas na sljedećim lokacijama: Privremeni izlagački prostor Muzeja likovnih umjetnosti na adresi Kapucinska 36, Gradske galerije Osijek – Galerija Waldinger na adresi Fakultetska 4 (Tvrđa) te u Kulturnom Centru na adresi Kneza Trpimira 27a gdje, uz pripremljen program, možete pogledati izložbu “29. Slavonski biennale: Institut nevidljivoga – prostori percepcije“. Također, neki radovi postavljeni su na zgradi Rektorata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, Trg Svetog Trojstva 3, i na Studentskom centru Osijek (glavni ulaz), Istarska ulica 5.
Svi prostori bit će otvoreni za posjetitelje od 18 do jedan sat iza ponoći. Iz Muzeja se, kao i svake godine, vesele ugodnomu druženju.