U drugom danu posjeta Slavoniji i Baranji, premijer Plenković sa suradnicima iz Vlade i stranke održao je konferenciju o investicijskim potencijalima Hrvatske.
Zaključili su da Hrvatska ima mogućnosti privlačiti domaće i strane investicije jer su napravljeni pomaci u radu ministarstava, što je rezultat reformi pravosuđa, mirovinskog sustava, regionalnog razvoja i sigurnosti.
O temama ključnim za razvoj Slavonije i Baranje, pa možemo reći i opstanak iste, ekipa RTL televizije porazgovarala je s žušanom Osječko-baranjskim Ivanom Anušićem.
Kreće početak projektne dokumentacije za izgradnju novog kliničkog bolničkog centra vrijednog 150 milijuna eura, novi regionalni centar za gospodarenje otpadom, završetak kampusa i robotičkog centra.
No, postoji nekoliko paradoksa. Primjerice, jedan od glavnih ciljeva ove županije je sprječavanje odlaska mladih, a danas se premijer pohvalio kako je nezaposlenost mladih manja. Ona je manja isključivo zato što manji odlaze i iako to izgleda lijepo na papiru, ne možemo se time hvaliti. Demografski problem je stvaran problem.
“Demografski problem je ogromni problem. To je možda problem broj jedan Hrvatske. U svim Europskim zemljama je problem demografska slika. Problem je sustavno nastao i mora ga se sustavno rješavati. Neće biti jednostavno. Način života se promijenio. Ljudi imaju manje djece, kasnije odlučuju osnivati obitelj, ući u brak. Naravno, preduvjet je tome manjak radnog mjesta.
Neke stvari su stvarno krenule na bolje. To je vidljivo, primjerice, na otvorenju Ericsson Nikola Tesla u Osijeku. Mladi tehničari, informatičari, inženjeri umjesto u Irskoj, posao mogu potražiti u Osijeku. U planu je da tamo radi preko dvije stotine ljudi. Neki su čak iz Zagreba doselili, a drugi su iz Osijeka i okolice. Mislim da je to dobar smjer i da moramo nastaviti tim tempom”, zaključio je osječko-baranjskoj župan.
Plenković bi trebao dolaziti svaka četiri mjeseca u Slavoniju i Baranju.
Više u prilogu RTL televizije.
SiB.hr
Foto: Dubravka Petric/Pixell