Proizvodnja, a ne uvoz: Osječanka otvorila tvornicu vrijednu 13 milijuna kuna

Osječka poduzetnica Branka Hitner pokrenula je vlastitu tvornicu za proizvodnju industrijskih vreća. Od prvih razgovora do pokretanja proizvodnje prošlo je godinu dana, a čitava investicija vrijedna je 13 milijuna kuna.

Pokretanje neke proizvodnje, otvaranje proizvodnog pogona, zapošljavanje dvadesetak ljudi, rad u dvije smjene, siguran plasman proizvedenog, solidna naplata, redovito isplaćivanje bruto plaća i servisiranje kreditnih obveza – sve su to pojmovi koji u našem hrvatskom gospodarskom okružju zvuče gotovo bajkovito. Osobito kada je riječ o politički i ekonomski devastiranom hrvatskom istoku.

Jednu takvu dobru poslovnu priču započela je Osječanka Branka Hitner, vlasnica i predsjednica Uprave tvrtke Carta, otvarajući prije nekoliko mjeseci tvornicu industrijskih vreća. Tvrtka Carta registrirana je 2009. godine i sve donedavno se bavila uvozom industrijskih vreća za domaće korisnike poput cementara, mlinova, proizvođača sjemena i stočne hrane. Upravo su je značajne potrebe domaćih proizvođača takvih roba motivirale na pokretanje vlastite proizvodnje industrijskih vreća, to više što je već dvadesetak godina u toj djelatnosti. Počela je 1993. godine kada je u Valpovu osnovana tvornica eko vreća koja je kasnije postala dijelom kompanije Mondi, najvećeg svjetskog proizvođača industrijskih vreća i papira za proizvodnju vreća. Višegodišnja iskustva stjecala je kao menadžerica prodaje Mondija, a kada je 2009. Mondi zatvorio proizvodnju u Valpovu, Branka Hitner se nastavila baviti tim poslom kao uvoznik sa željom da zadrži ranije stečeno tržište.

Uskoro i rad u tri smjene

Otvaranje vlastite proizvodnje stoga je bio logičan, ali za naše prilike prilično hrabar poslovni potez.

“Od prvih razgovora do pokretanja proizvodnje prošlo je godinu dana. Čitava investicija je vrijedna 13 milijuna kuna i ostvarila sam je uz pomoć Splitske banke, HBOR-a i HAMAG-a. Zahvaljujući iskustvu, znala sam što je potrebno od proizvodne tehnologije. Naime, radi se o kvalitetno repariranim strojevima izravno od najvećeg njemačkog proizvođača tih vrsta proizvodnih linija. Kapacitet linija je 150 vreća u minuti što u potpunosti zadovoljava naše sadašnje potrebe”, objašnjava Branka Hitner dodajući kako su pogoni smješteni u iznajmljenim prostorima osječke Slobodne zone.

Tvrtka Carta trenutačno ima 17 trajno zaposlenih, a povremeno angažiraju dodatne zaposlenike. Radi se u dvije smjene, a prosječna primanja su oko 5000 kuna.

“Poslovni cilj nam je postići rad pogona u tri smjene što bi značilo puno iskorištenje proizvodnih kapaciteta. Istovremeno, to bi značilo i dodatno zapošljavanje još desetak osoba. Smatram se realnom osobom i mislim kako je to kroz određeno vrijeme zaista ostvarivo. Naravno, pri tome se podrazumijeva zadržavanje izuzetno visoke razine kvalitete proizvoda po čemu smo već sada prepoznatljivi. Najveći dio naših kupaca je iz prehrambene industrije i djelatnosti vezanih uz nju. To su mlinovi, šećerane, tvornice i mješaonice stočne hrane i slično”, kaže vlasnica Carte.

Inače, značajni korisnici industrijskih vreća kapaciteta 10, 25 i 50 kilograma su i proizvođači sjemena za koje je ovoga ljeta u osječkoj tvornici prozvedeno nešto više od dva milijuna različitih vreća za sjemensku robu.

Ciljani kupci

Namjera je i značajnije širenje na građevinsku industriju koja je, u pravilu, najveći korisnik industrijskih vreća. Riječ je o cementu, raznim kombinacijama materijala za završne žbuke, vapno i niz drugih sličnih proizvoda. Stoga, pored postojećih kupaca iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, u Carti puno očekuju i od potencijalnih kupaca u Sloveniji i Mađarskoj.

Rade u pravilu za ciljanog kupca tako da ne raspolažu nekim osobitim prostorom skladišta gotove robe. Zato postoji skladište sirovina, s naglaskom na skladište papira.

“Uvijek moramo imati dovoljne zalihe više vrsta papira kako bismo promptno zadovoljili potrebe kupaca. Recimo, danas je stigla narudžba jedne šećerane za 100.000 vreća. To znači da moramo imati 80-gramski papir kao osnovni, plus vanjski bijeli papir. To je nešto što spada u domenu iskustva i predviđanja. Istovremeno, kao mladoj tvrtki, to nam stvara određenu poslovnu poteškoću jer nas dobavljači, odnosno proizvođači papira za sada traže avansno plaćanje. Dakle, moramo imati i dovoljno obrtnih sredstava na raspolaganju kako bismo neku narudžbu mogli brzo i odraditi”, objašnjava jedna od rijetkih osječkih poduzetnica koja se odlučila za ono što mnogi u Hrvatskoj već dugo izbjegavaju: za proizvodnju.

Samo naizgled jednostavno

Industrijska vreća je naoko jednostavan, ali zapravo prilično kompliciran proizvod. Mora biti proizveden od najbolje sirovine i na kvalitetan način jer industrijska vreća mora izdržati silan pritisak prilikom punjenja. Prije svega, vreća mora pobijediti ulazak željenog sadržaja u vreću i istovremeni izlazak zraka. Naime, gotovo sva punjenja se danas odvijaju na automatskim linijama i svaki propust, svaka greška ili pucanje vreće zaustavlja proces punjenja. To nitko ne želi i svaki kupac naših proizvoda cijeni pouzdanost i kvalitetu naših industrijskih vreća, kaže Branka Hitner.

Tekst: S. Sarkanjac/Privredni.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari