U Osijeku započeo EU projekt POPEYE

Agencija lokalne demokracije Osijek je u okviru projekta POPEYE – "Promoting Organic Production, Enhancing Youth Employment", koji financijski podržava Europska unija (program Mladi na djelu, mjera 4.4. Projekti koji potiću inovacije i kvalitetu), u Osijeku 27. i 28. rujna održala edukaciju za mlade od 15 do 25 godina iz pretežito ruralnih područja Osječko-baranjske i Vukovarsko–srijemske županije o održivom razvoju, ekologiji i organskoj proizvodnji hrane.

Cilj je ove edukacije potaknuti mlade iz ruralnih područja na uključivanje u život lokalne zajednice, dati im priliku za bolje razumijevanje koncepta aktivnog građanstva i održivog razvoja te gospodarskih i ekoloških potreba i problema vlastite lokalne zajednice u europskom kontekstu.

Edukaciju je vodio talijanski stručnjak Aldo Xhani iz Asocijacije Agencija lokalne demokracije sa središtem u Strasbourgu, Francuska.

Na početku edukacije nazočne je u ime organizatora pozdravila programska koordinatorica Branka Paškuljević Turniški i predstavila dokument Europske unije “EU strategije za mlade – Ulaganje i osnaživanje (2010-2018)”, posebice govoreći o tri osnovna smjera strategije (stvaranje prilka za obrazovanje i zapošljavanje, poticanje mladih na sudjelovanje u zajednici i poticanje solidarnosti između mladih i društva).

Gospođa Turniški je završila svoju prezentaciju citirajući strategiju i naglašavajući da je edukaciju mladih ljudi potrebno profesionalizirati, integrirati s formalnim obrazovanjem te promovirati cjeloživotno obrazovanje.

Zatim se sudionicima obratila Ljiljana Olujić¸ voditeljica clustera “EcoRural Net”, koja je sudionike upoznala s konceptom ekološke ekonomije i s tzv. no waste principom ekološke proizvodnje. U nastavku izlaganja predstavila je projekt Pannonia Organica koji se trenutno provodi na lokalnoj razini i koji je također usmjeren na mapiranje ekoloških proizvođača u regiji.

U razgovoru s mladima pojasnila je razliku između konvencionalne i ekološke proizvodnje hrane te vrijednosti ekološke proizvodnje za zdravlje i očuvanje okoliša.

U središnjem je dijelu edukacije gospodin Xhani predstavio web stranicu projekta (www.popeye-alda.eu), pojasnio daljnji proces mapiranja ekoloških proizvođača u kojem će sudjelovati sudionici projekta te zajedno s njima izradio prijedlog upitnika za anketiranje ekoloških proizvođača na lokalnoj razini.

U duhu glavne teme eukacije sudionici su imali priliku kušati i ekološki uzgojenu hranu koja je bila poslužena tijekom večere dobrodošlice, a koju je predstavila gospođa Olujić.

Projekt se nastavlja 11., 12. i 19. listopada na ICT radionicama na kojima će sudionici usvajati potrebne vještine za izradu web stranice i mapiranje.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari