Na natječaju za najbolje idejno rješenje novog Sveučilišnog centra u Stepinčevoj ulici u Osijeku prvu nagradu odnio je rad arhitekata Rajke Bunjevac i Borisa Petravića.
Posrijedi je projekt koji se priprema već godinama, a vrijedan je čak 700 milijuna kuna pa će biti nužno dio sredstava privući iz EU fondova. Kako bi to bilo moguće rektor Sveučilišta u Osijeku, Željko Turkalj, potpisao je ugovor s autorima rješenja. Na temelju tog ugovora izraditi će se idejni i glavni projekt i pristupiti ishođenju potrebne papirologije što je preuvijet za kandidiranje samoga projekta.
Novi će se sveučilišni centar graditi na prostoru bivše Vojarne Gaj, na potezu između zgrade T-Coma i Vukovarske ulice. Centar će se prostirati na 15.500 kvadratnih metara neto odnosno 17.000 kvadratnih metara bruto površine, a osnovna namjena biti će obrazovno središte koje treba pružati kvalitetne uvjete za učenje i rad studentima i nastavnicima te osiguravati potporu svim razinama obrazovanja, prije svega akademskog obrazovanja te samoobrazovanja i doživotnog / cjeloživotnog obrazovanja.
Za prvonagrađeni rad ocjenjivački sud je dao sljedeće obrazloženje:
[blockquote]Ovaj rad je rješenje programskog zadatka definirao kroz dvije prostorno odvojene jedinice – zgradu Sveučilišnog centra i stambenu zgradu – koje je integrirao u jedinstveni urbanistički koncept.
Taj koncept povezuje planirane zgrade s prostorom unutarnjeg
“trga” cijelog sveučilišnog kompleksa, aktivirajući pritom i
zgradu Crvene vojarne, sa zelenim površinama na Vukovarskoj ulici
i uličnom potezom na Stepinčevoj, pri čemu se formira novi,
kvalitetan i dinamičan urbani nukleus.
Zgradi sveučilišnog centra može se pristupiti sa sve četiri
strane svijeta, što naglašavaju prodori kroz zgradu, a glavni
ulaz je postavljen na raskrižju Vukovarske i Stepinčeve. Ulaz
poštuje i valorizira odredbe Natječaja jasnom postavom ulaza i
komunikacija s mogućnošću izdvojenih vertikalnih komunikacija za
gornje dvije etaže te s mogućnošću autonomnog i jednostavnog
korištenja kongresne dvorane u prizemlju. Dimenzioniranje i
razrada volumena primarnog kuta ugla zgrade u suglasju je s
njegovim značajem, kako unutar urbanističkog koncepta ovog
prostora tako i s njegovim značajem u slici cijelog grada.
Delikatna igra prostora i volumena na tom najvažnijem mjestu u
“kući” predstavlja izrazitu kvalitetu ovog rješenja.
Autori prvu i drugu etažu definiraju jasno i čitljivo te dosljedno provlače ideju centralne postave većih dvorana i zajedničkih sadržaja (komunikacije, odmor, druženje, sanitarije) s obodnom postavom predavaonica/kabineta. Povremeni “zeleni” prodori u zgradu i isturene terase orijentirane na središnje dvorište doprinose kvalitetnom osvjetljenju i ublažuju strogu ortogonalnu organizaciju prostora, ne kompromitirajući pritom njegovu transparentnost. Podzemne etaže garaža korektno su riješene, s logičnom postavom komunikacija, a predviđeno je i traženo parkiralište u sjevernom dijelu dvorišta Crvene vojarne.
Stambena zgrada je razrađena kao razvedeni volumen s dijelom trgovačkih sadržaja i invalidskim stanovima u prizemlju te stanovima različitih veličina na višim etažama; ukupno u stambenoj zgradi ima 37 stanova. Vertikalna komunikacija postavljena je ekonomično i jasno, s nenametljivom, ali vidljivom lokacijom ulaza s pješačko-cestovnog prilaza u prizemlju.
Ovim rješenjem, uključivši tu i podzemne garaže, omogućena je etapnost izgradnje kompleksa. Ukupna neto površina obje zgrade je 15.524,29 m2, bruto kvadratura je 16.651,32 m2, a ukupni broj garažnih parkirnih mjesta je 169 uz nadzemna parkirališta u dvorištu. Autori obje zgrade vizualiziraju u sivom i crnom koloritu; različitim materijalima i obradom pročelja, ali kao dio jedinstvene cjeline.[/blockquote]
SiB.hr