Percepcija mladih je ključna, jer o njihovoj odluci o ostanku ili odlasku ovisi što će se događati u gradi i kakva će mu biti budućnosti.
Pored mladih, anketu su ispunili i predstavnici Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, civlinog društva i gospodarstvenika, te je moguće usporediti njihove ocjene s ocjenama mladih.
U 2013. godini većina i mladih i “odraslih” ocjenjuje da je gospodarsko stanje u 2013. godini lošije nego što je to bilo 2008. godine, što brojke i pokazuju.
Između mladih i “odraslih” postoji značajna razlika u rangiranju najvažnijih problema razvoja Grada Osijeka:
Prvih pet problema mladih:
- nezaposlenost
- politizacija, birokratizacija, (ne)kvaliteta lokalne uprave
- nedostatak investicija
- nezainteresiranost, pesimizam
- izgled grada
Prvih pet problema “odraslih”:
- nema vizije
- nedostatak poduzentičkog djelovanja
- neadekvatnost obrazovanja u odnosu na potrebe gospodarstva
- nesuradnja na raznini istitucija
- nezaposlenost (samo su predstavnici civilnog društva ovu stavku stavili na prvo mjesto)
Institucionalna infrastruktura okosnica je funkcioniranja društva, te su ocjene o utjecaju institucija na razvojne procese Grada Osijeka važna inforamcija za te institucije, ali i građane:
Najutjecanije inistiucije po mišljenju mladih su velika poduzeća, lokalna uprava i sveučilište, dok “odrasli” ne vide sveučilište kao utjecajnu institiuciju na razvojne procese grada.
Pored ocjene stanja, još važnija su očekivanja, jer o njima ovisi kapacitet za promjenu u svakom sistemu. Mladi su značajnije pesimističniji, a u usporedbi s očekivanjima anketiranih 2006. godine i mladi i “odrasli” su manje optimistični:
Zanimljivo je da mladi u prve tri najperpektivnije djelatnosti svrstavaju informatičku tehnologiju, obrazovanje i istraživanje, a “odrasli” u toj grupi vide informatičku tehnologiju, kreativnu i prehrambenu industriju.
Upozoravajući podaci o depopulaciji Osijeka nametnuli su pitanja o tome koliko je Osijek privlačan za življenje i poslovanje:
Oprečnost u mišljenju mladih i “odraslih” otvara pitanja o tome vide li “odrasli” nešto što mladi ne vide, ili smatraju da više nemaju šanse ili volje tražiti osobna i/ili poslovna rješenja izvan Osijeka. Gotov 50% mladih smatra da Osijek ne može postati atraktivnim za življenje u nardnih pet godina. Čak 58% mladih bi željeli živjeti izvan Osijeka, a jedna trećina mladih ne bi željela da njihova djeca žive u Osijeku:
Izravan je ovo poziv svim institucijama da suradnjom na identificiranju vizije, strateških ciljeva i strateških opcija promjene takvo razmišljanje mladih.
SiB.hr