
Za rakiju u rinfuzi ponudu mogu podnijeti pravne i fizičke osobe - obrtnici
Carinska uprava uputila je Javni poziv za prikupljanje pisanih ponuda za robu Područnog carinskog ureda Osijek i to za rakiju u rinfuzi, točnije za čak 2354,75 litara jakosti od 37% do 45%.
Ponude se prikupljaju zaključno s 21. siječnja kad će se i otvoriti pisane ponude u njihovom osječkom sjedištu.
Prikupljanje pisanih ponuda provodi se za ukupnu robu a prodaja se vrši po sistemu “viđeno – kupljeno” bez garancije uz obavezu kupca da ishodi potrebne dozvole i druge isprave.
Kupac voćne rakije u rinfuzi se obvezuje redestilirati kupljenu robu. Redestilacija kupljene voćne rakije u rinfuzi kontrolirati će se putem mjesečnih izvješća koje je kupac dužan dostaviti nadležnom trošarinskom uredu.
Plastična ambalaža u kojoj se nalazi rakija nije predmet javne dražbe, a kupac je u obvezi istu vratiti u roku od 5 dana ili po izvršenoj kupovini može izvršiti pretakanje u vlastitu ambalažu.
Početna prodajna cijena za litru alkoholnog pića u rinfuzi iznosi 0,66 EUR-a za jednu litru, odnosno ukupno 1.554,13 EUR-a što je daleko ispod tržišne vrijednosti u maloprodaji.
Cijena koja bude postignuta u postupku javne prodaje bit će oslobođena davanja s osnova PDV-a, a trošarina je već naplaćena u upravnom postupku od osoba kojima je predmetna roba oduzeta.
Za rakiju u rinfuzi ponudu mogu podnijeti pravne i fizičke osobe – obrtnici ovlašteni držatelji trošarinskog skladišta – proizvođači, koji robu mogu koristiti kao sirovinu u proizvodnji novog trošarinskog proizvoda unutar kategorije alkohola i alkoholnih pića, pri čemu na novi proizvod nastaje obaveza obračunavanja i plaćanja trošarine sukladno trošarinskim propisima.