Projekt za mentalno zdravlje djece: Advent ljudskosti – povratak temeljima

PR
Sub
7
7. prosinca
10:00 - 12:00
Osijek
Ul. Pavla Pejačevića 34
Osijek
događaj je prošao

Radionica će uključivati aktivnosti poput stvaranja poruka ljubavi i mira, osmišljavanja afirmacija i interaktivnih vježbi empatije i asertivne komunikacije

Loading Događaji

Udruga Male note i Društvo ”Naša djeca” grada Osijeka, u suradnji s Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek, nastavljaju s organizacijom posebnih kreativnih radionica posvećenih mentalnom zdravlju i temeljnim ljudskim vrijednostima.

Sljedeća radionica održat će se u četvrtak, 7. prosinca od 10 do 12 sati u prostoru DND-a Osijek. Vodit će je muzikoterapeutkinja i Montessori pedagoginja Tena Duran uz pomoć vrijednih volontera, studenata s FOOZOS-a i FFOS-a.

Ovaj događaj dio je projekta ”Advent ljudskosti – povratak temeljima” koji za cilj ima potaknuti djecu, roditelje, učitelje i zajednicu na promicanje važnih vrijednosti poput empatije, međusobnog uvažavanja i mentalnog zdravlja.

Suradnja škola koje prepoznaju važnost temeljnih vrijednosti

Projekt je započeo suradnjom s OŠ Svete Ane u Osijeku čiji su učenici već sudjelovali u prvoj radionici, a nastavlja se ove subote uključivanjem učenika iz OŠ Višnjevac. Ove škole, zajedno sa svojim posvećenim učiteljicama, prepoznale su značaj ovakvih inicijativa. Pohvalno je vidjeti kako su među rijetkima koje osvješćuju važnost mentalnog zdravlja i promoviraju ljudske vrijednosti u školskom okruženju.

Što donosi radionica?

Radionica će uključivati aktivnosti poput stvaranja poruka ljubavi i mira, osmišljavanja afirmacija i interaktivnih vježbi empatije i asertivne komunikacije. Cilj je razvijati emocionalnu inteligenciju i potaknuti djecu na razumijevanje važnosti međusobne podrške, što je temelj za sretan i zdrav razvoj.

Zašto je ovaj projekt važan?

Advent ljudskosti osmišljen je kao odgovor na ubrzani tempo života i sve veći stres s kojime se, nažalost, ne susreću samo odrasli, već i djeca i mladi. U ovo božićno vrijeme, koje bi trebalo biti ispunjeno toplinom i zajedništvom, odrasli često žure kako bi obavili sve zadatke – kupovinu poklona, ukrašavanje kuće, planiranje obiteljskih okupljanja – i pritom postaju nervozni i iscrpljeni. U takvoj atmosferi, djeca su često prepuštena sama sebi, svoje vrijeme provode na pametnim telefonima ili tabletima, dok se obiteljski trenutci sve više svode na zajedničko gledanje ekrana.

Sve više roditelja, preopterećenih poslom i obavezama, pronalazi razonodu u videoigrama ili društvenim mrežama, umjesto da kvalitetno provode vrijeme sa svojom djecom. No, upravo su aktivnosti poput zajedničkog igranja društvenih igara, pečenja kolača, slušanja glazbe ili šetnje prirodom one koje grade trajne uspomene i jačaju međusobne odnose.

U isto vrijeme, u školama se često više vrednuje tko će imati ljepši advent u dvorištu, tko će izraditi bolje ukrase ili čija će učionica biti kreativnije ukrašena šablonskim dekoracijama. Međutim, rijetko se ističe ono što bi trebalo biti u središtu ovih aktivnosti – međusobno poštovanje, ljudskost, empatija i asertivnost. Malo se govori o važnosti da djeca nauče kako prepoznati, procesuirati i izraziti svoje emocije, bilo da su ugodne ili neugodne.

Advent ljudskosti vraća nas upravo tim osnovnim vrijednostima. Aktivnosti poput radionica koje ovaj projekt nudi podsjećaju nas na to da je najvažnije stvarati podržavajuće i suosjećajno okruženje, gdje će djeca i mladi imati priliku učiti kako se nositi s izazovima života, izražavati svoje osjećaje i graditi zdrave odnose s drugima.

Svaka, pa i najmanja promjena u svijesti djece i odraslih može imati veliki utjecaj na stvaranje sretnijeg i zdravijeg društva. Kada naučimo stati, osvrnuti se na ono što je zaista važno i posvetiti vrijeme jedni drugima, činimo korak prema zajednici koja je ispunjena ljubaznošću, razumijevanjem i toplinom – ne samo u vrijeme Adventa, već tijekom cijele godine.

Preporučeno