Tajnik UHDDR Sveti Rok Osijek Goran Radičević kazao je kako je 5. prosinca bio dan kada se odlučivalo hoće li Osijek ostati nepokoren ili će pasti u ruke neprijatelja
Paljenjem svijeća pored spomen-ploče poginulim braniteljima u šumi Rosinjača, u Osijeku je u četvrtak obilježen Dan obrane grada te tako odana počast za 16 pripadnika 106. brigade Hrvatske vojske, koji su na današnji dan prije 33 godine poginuli u šumi Rosinjača.
Gradonačelnik Ivan Radić rekao je da žrtva poginulih u obrani Osijeka ne smije biti zaboravljena jer je zahvaljujući njima Osijek bio i ostao nepokoreni grad.
“Na današnji dan 1991. godine, grad Osijek bio je izložen najžešćem napadu u Domovinskom ratu u kojem su, nažalost, živote izgubili 28 branitelja i četiri civila, a jedna se osoba smatra nestalom. Njima u spomen danas u 9 sati i 5 minuta, zvonit će zvona na svim osječkim crkvama na pet minuta. Naime, u to vrijeme prekinuta je komunikacija s hrabrim braniteljima u šumi Rosinjača. Njima u čast, Gradsko vijeće donijelo je odluku da se današnji dan proglasi Danom obrane grada Osijeka”, istaknuo je osječki gradonačelnik Radić.
Počast i spomen poginulima iskazao je i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić u svojstvu izaslanika predsjednika Vlade RH.
“Bio je to zadnji napad i najteži dan za grad Osijek, koji se uspio obraniti, ali pod cijenu južnog i istočnog položaja od Osijeka. Prvenstveno mislim na Rosinjaču, na novo Tenje, na Antunovac, koje smo branili do 5. prosinca. Nažalost, taj dan naše linije nismo više mogli držati, ali smo utvrdili i ojačali linije oko grada Osijeka, koji se sačuvao. To je bilo ključno za daljnji nastavak borbe za neovisnost i za oslobođenje cijele Hrvatske i, naravno mirnu reintegraciju”, prisjetio se ministar Anušić naglasivši kako mlade generacije treba učiti o hrabrosti onih koji su branili Hrvatsku.
Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i saborska zastupnica Nataša Tramišak rekla je kako se danas odaje počast i pijetet svim hrvatskim braniteljima, svim stradalima, poginulima i nestalima u Domovinskom ratu.
“Znamo da su na ovaj datum bile najžešće borbe, najveći pritisak neprijateljske vojske prema samom gradu Osijeku i da je na ovaj dan utvrđena obrana grada Osijeka i da su zaustavljeni u svom daljnjem prodiranju” rekla je Tramišak.
Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić izjavio je da se prisjećamo 16 tragično poginulih, odnosno ubijenih, hrvatskih branitelja na današnji dan ’91. godine u šumi Rosinjača.
“Ono što je važno i bitno, grad Osijek tada je ostao nepokoreni grad, a Republika Hrvatska postala je slobodna i neovisna. Svima njima, njihovim obiteljima izražavamo najdublji pijetet, a oni koji su pali traju u nama koji živimo”, poručio je Miletić.
Tajnik UHDDR Sveti Rok Osijek Goran Radičević kazao je kako je 5. prosinca bio dan kada se odlučivalo hoće li Osijek ostati nepokoren ili će pasti u ruke neprijatelja.
“Neprijatelj je napadao po cijelim linijama južne obrane, zapadne obrane. Nemjerljiva je žrtva koju su oni podnijeli, položivši svoje živote, na svim crtama obrane grada, naročito u šumi Rosinjača, gdje ih je poginulo 16. Nama je ostalo u zalog da se prisjećamo tog dana i njihovog junaštva. Danas Osijek ne bi bio slobodan grad, danas ne bi ovako lijepo živjeli, ne bi nam bilo Hrvatske da oni nisu položili život”,naglasio je Radičević.
Najmlađi među njima bio je Davor Milas o čijoj je hrabrosti posvjedočio njegov otac Vladimir.
“Teško je bilo što reći. Sa 17,5 godina otišao je iz škole. Škola je trebala ići u Slovačku, a on je rekao “Ja ne idem. Tko će braniti hrvatsku državu ako svi muški odemo?”. On je ostao ovdje i branio hrvatsku državu na prvoj crti bojišnice”, rekao je Vladimir Milas.
Ravnateljica Trgovačke i komercijalne škole “Davor Milas” Osijek Renata Petrović naglasila je kako ova škola čuva sjećanje na njega.
“Uvijek obilježavamo današnji dan, prisjećamo se Davora Milasa. Naši učenici dolaze i pale svijeću. Poučavamo ih da nikada ne zaborave žrtvu koju je on podnio za sve nas, a u rujnu slavimo njegov rođendan. Kao najmlađi, maloljetni učenik koji se u to doba mogao skloniti u inozemstvo gdje je cijela škola išla, on je ipak ostao samovoljno, uz blagoslov roditelja, braniti naše ljude”, podsjetila je Petrović.
U bitci za Rosinjaču život su položili Salko Ahmić (44), Ivica Babaja (27), Pavao Begonja (30), Stjepan Ezer (30), Damir Farago (32), Berislav Genčić (20), Zoran Gnjatović (29), Ivan Hap (40), Zoran Kišasondi (24), Siniša Knežević (26), Mladen Milanković (35), Davor Milas (18), Matija Olujić (19), Ivan Sekanić (38), Goran Stjepanović (21) i Mihajlo Pelegrin (42) za čijim se posmrtnim ostacima još uvijek traga. Najmlađi od njih, 18-godišnji Davor Milas u trenutku pogibije bio je učenik Trgovačke škole. U toj je školskoj godini trebao maturirati, a u spomen na njegovu žrtvu, ta škola nosi naziv Trgovačka i komercijalna škola „Davor Milas“.