U Hrvatskoj je 'palo' 13 ljudi, a diljem Europe 100-tinjak. Uhićeno je 11 ljudi, a dvije osobe su nedostupne hrvatskom pravosuđu
U velikoj EUROPOL-ovoj međunarodnoj akciji niz uhićenja i pretresa u Hrvatskoj. Privedeno je 11 osoba u 5 županija, za dvojicom se traga, a osumnjičeni su za kaznena djela protiv intelektualnog vlasništva i računalnih sustava, piše Danas.hr.
Kako se neslužbeno doznaje, prodavači piratskih internetskih televizija (IPTV) korisnicima su naplaćivali od deset do 15 eura na mjesec za ilegalnu uslugu gledanja programa. Dokazne radnje se, osim u Hrvatskoj, provode u više drugih država.
Gotovo da je javna tajna jer gotovo da nema osobe kojoj nije ponuđena piratski TV paket. Pretrage su se obavljale diljem EU. ispitivanja su počela, a trajat će do dugo u noć. U Hrvatskoj je ‘palo’ 13 ljudi, a diljem Europe 100-tinjak. Uhićeno je 11 ljudi, a dvije osobe su nedostupne hrvatskom pravosuđu.
Veliki problem za cijeli svijet
RTL je razgovarao s Tomislavom Vazdarom, stručnjakom za kibernetičku sigurnost. Na pitanje je li ga iznenadila akcija, kaže:
“Hrvatska je dio EU. Imamo dio kolačića cjelokupne zarade. Procjena Europske agencije za zaštitu intelektualnog vlasništva je da 100 do 120 tisuća ljudi mjesečno konzumira ilegalne servise u Hrvatskoj. Zarada je oko 200 do 220 tisuća eura mjesečno.”
Švedska, Nizozemska i Španjolska su glavni konzumenti. Oko 10 posto populacije konzumira ilegalne servise. Ovo je jedan veliki problem, ne samo za EU nego za cijeli svijet. Na razini EU zarada je milijardu eura na godinu”, dodaje Vazdar. Na pitanje vjeruje li da se internet-piratstvu može stati na kraj:
“Ovo nikako nije kraj, odsječen je samo jedan krak. Digitalno piratstvo postoji od 90-ih godina. Tehnologija napreduje tako da će i ovi servisi postojati”, smatra.
“Što se tiče korisnika oni vrlo dobro znaju da su u prekršaju, ali dobiju ponudu koju ne mogu odbiti. Ovakvi servisi koštaju pet do 10 eura mjesečno, a dobiju pristup na sve kanale u svijetu. Čovjek svjesno ulazi u nedozvoljene aktivnosti. Etički nije u redu i vlasnici autorskih stvari bi to trebali riješiti i s njima, Dignuti tužbe da se takve stvari ne dešavaju više”.