Tajanstvena statua

Pokušali smo riješiti misterij osječkog slona: Kako i zašto je nastao kip na uglu Štrosike i Ribarske ulice?

Google Maps

Danas također vjerno čuva svoje mjesto, ali rijetko tko podiže pogled prema njemu, osim turista i znatiželjnika koji i dalje sa zanimanjem promatraju takve skrivene dragulje našega grada

“Nađemo se kod slona!” rečenica je koju su mnogi, a posebice stariji Osječani izgovorili mnogo puta, misleći na popularno stajalište na uglu Strossmayerove i Ribarske ulice iznad kojega se nalazi zanimljivi kip slona.

Njegovo porijeklo, autor i razlog nastanka i dalje su predmet brojnih rasprava, no ono je što se sigurno zna činjenica kako je barokna zgrada koju krasi spomenuti kip podignuta u 18. stoljeću. Građevina je dugo vremena bila poznata upravo pod nazivom “Kod slona“ budući da je u 19. stoljeću na tom kutu bila smještena trgovina špeceraja Ivana Leipziga kojoj je slon moguće već tada bio očiti zaštitni znak. Naime, u to se vrijeme smatralo kako kipovi ili slike te životinje donose sreću i prosperitet.

Osim raznih domaćih proizvoda, u navedenoj se trgovini mogla kupiti i ugarska lutrija, a posjetitelji su mogli igrati na brojeve s najvećim dobitkom od 500 forinti (nešto više od jednoga eura). Za taj se iznos tada mogla kupiti manja kuća u Podravini ili u Šokačkom sokaku (današnja Ilirska ulica). Iako to nije potvrđeno, moguće je da je Leipzig inspiraciju za svoju trgovinu uzeo od Györgyja Puchera koji je u Pečuhu vodio prodavaonicu začina i kolonijalne robe pod nazivom “Kod crnog slona“.

Osječki je slon kasnije postao simbolom trgovačko-bankarskog centra grada, no to danas samo djelomično vrijedi budući da, iako je gradsko središte zadržalo banke, veće su se trgovine preselile u rubne dijelove Osijeka. Međutim, smatra se kako je slon, zbog svoje masivnosti i debele kože, simbolizirao i kultnu Kožaru. Pojedini drže kako je mogao biti i znamen kovačkog ceha, no ta hipoteza nije dokazana.

Ipak, postoji i još zanimljivija, ali pomalo tužna legenda o podrijetlu osječkog slona. Naime, nakon Drugog svjetskog rata u Osijek je došao cirkus, a povorka je išla kroz grad s predvodnikom, točnije sa starim slonom. Kada je parada došla do kraja Strossmayerove ulice, slon je odjednom pao i uginuo. Zbog njegove veličine, obližnji su mesari morali upotrijebiti svoje alate kako bi uklonili njegovo veliko tijelo s ceste. Nakon toga, postavili su njegovu statuu na ugao svoje mesnice kao zaštitni znak i reklamu svojega poslovanja.

Postoji i sretnija verzija navedene priče prema kojoj je slonica Neli, koja je također bila u povorci, uginula u blizini mesnice. Međutim, kako je bila trudna, tako su mesari pripomogli pri porođaju njezina mladunčeta nazvanoga Essek. Cirkus im je, u znak zahvale, poklonio kip slona koji su dali ugraditi na rub zgrade.

Iako je nekada predstavljao kultno nalazište mladih, ugao “kod slona“ danas se rijetko koristi na takav način, odnosno pod tim izrazom. Centar noćnog života postala je Tvrđa, dok je sve slabijoj popularnosti osječkog slona pridonijela i njegova restauracija 2000-ih godina zbog koje ga dugo vremena nije bilo na njegovom poznatom mjestu. Dakako, on i danas vjerno čuva svoj ugao, ali rijetko tko podiže pogled prema njemu, osim turista i znatiželjnika koji i dalje sa zanimanjem promatraju takve skrivene dragulje našega grada.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest