apel darivateljima

Sanela i Zlatko dobrovoljni su darivatelji krvi – njihova misija je spašavanje života nepoznatih osoba

Dodajmo kako je je apel za potrebu svih krvnih grupa i dalje aktualan

Gradsko društvo Crvenog križa Osijek ovih dana uputilo je hitan apel darivateljima krvi zbog iznimno niske razine svih krvnih grupa. Da je situacija kritična pokazuje i to što je apel odaslan i na područja susjednih slavonskih županija, a zbog čega je i Klinički zavod za transfuzijsku medicinu Kliničkog bolničkog centra Osijek produljio radno vrijeme.

Među onima koji će se odazvati je i 60-godišnji Zlatko Katavić, a to ne bi izazvalo pozornost među brojnima da nije riječ o Osječaninu koji je krv dao čak 154 puta, a za svoje zasluge za Dan dobrovoljnih davatelja krvi koji se obilježava 25. listopada, dobio je i zahvalnicu.

Daje krv, krvnu plazmu i tromboferezu

“Krv ću dati u ponedjeljak i sretan sam što se dobro osjećam pa sam u mogućnosti još uvijek priskočiti kad treba. Tako sam i počeo davne 1985. godine, još u bivšoj vojsci. Jednom je došlo do nesreće i hitno je kolegi trebala krv pa su nekolicinu nas transportirali za Pulu s Brijuna. Ja imam 0 negativnu grupu i mogu je svima dati pa kad sam pomogao taj prvi put, nisam odustajao ni dalje“, priča Katavić kojeg niti ranjavanje tijekom Domovinskog rata nije omelo u nakani da daje ne samo krv, već i krvnu plazmu i tromboferezu. Godišnje tako pristupi darivanju krvi šest do sedam puta, a rekord mu je, kaže, deset.

Ne samo da ne staje s darivanjem krvi, već je tu naviku prenio i na svoga sina koji je u 26 godina života dao krv gotovo 50 puta. I onaj tko ima strah od uboda igle, smatra Katavić, treba i može to izdržati nauštrb činjenice da je darivanjem krvi spasio ne jedan, već i šest života. On se, ističe, nada da će krv moći darivati i nakon 70-e godine, a što je današnja dobna granica dobrovoljnog darivanja.

“Samo da me zdravlje posluži pa ću ja njima predložiti da me kontroliraju i nastaviti ako Bog da. Iskreno, otkako dajem krv osjećam se bolje i svakome bih preporučio da učini isto“, kaže Katavić.

Prvo darivanje još u srednjoj školi

I dok je njemu „okidač“ za prvo darivanje bila pomoć kolegi, 44-godišnja Osječanka Sanela Štefanec prvi je put krv dala u srednjoj školi nakon prezentacije o dobrovoljnom darivanju. Ne samo da je za nagradu dobila slobodan dan u školi, već je stekla naviku te plemenite geste pa je tako krv do sada dala respektabilnih 76 puta!

Kao žena, krv može dati svakog četvrtog mjeseca i svoju je misiju posljednji put ispunila u listopadu ove godine. Žao joj je, kaže, što se stoga ne može odazvati apelu, no čim istekne potrebno vrijeme, dodaje, spremna je dati nove doze.

“Dolazim iz obitelji dobrovoljnih darivatelja krvi. Najprije je darivatelj bio tata pa majka i sestra, a sad i superug. Nekako mi je to usađeno pa iako smo u srednjoj školi išle mi prijateljice iz razreda i uz to dobile slobodan dan što nam je bila fora, nisam odustala. Čim imam priliku, odem dati krv, jer osim što pomažem drugima, kontroliram time i samu sebe“, priča Štefanec, koja je, priznaje, neizmjerno ponosna i sretna to više što je univerzalni darivatelj zbog krvne grupe 0 pozitivne.

U darivanju krvi, kaže, može je spriječiti samo bolest, a nije posustala niti u doba koronavirusa kad se također odazivala na apele. Mišljenja je da svima, posebice mladima darivanje krvi treba prezentirati kao nešto dobro, kao blagodat za primatelja, ali i darivatelja.

“Kad pomognete nekome koga niti ne poznate, to je neopisiv osjećaj i ne može se ni sa čime platiti. Dokle god budem mogla, darivat ću krv“, odlučna je, a sudeći prema njezinim godinama i broju darivanja, zacijelo će doseći pa i premašiti „stotku“.

Važnost kontinuiranog darivanja

Dodajmo tome i da je apel za potrebu svih krvnih grupa i dalje aktualan. Kako doznajemo od voditelja programskih aktivnosti i rada s volonterima Gradskog društva Crvenoga križa Osijek Tomislava Tomasa, odaslan je poziv dobrovoljnim darivateljima, ali i svima ostalima. Tomas naglašava važnost regrutacije novih darivatelja, ističući prošlotjednu akciju u studentskom kampusu kad je darivanju krvi pristupilo više od 50 studenata.

“Drago mi je što su ulaskom u svijet odraslih iskoristili svoju energiju i svoje slobodno vrijeme utrošili na humanu akciju. Darivanje krvi traje tek 15 minuta do pola sata i svatko tko da krv, učinit će puno. Naravno, važno je redovito davati krv, jer ona ima svoj vijek trajanja, tako da je dobro da krv imamo kontinuirano“, naglašava Tomas, izražavajući nadu da će Osječani, Baranjci i Slavonci shvatiti važnost aktualnog apela. Možda se i ugledati na Sanelu Štefanec i Zlatka Katavića čija je zasluga dobrovoljnog darivanja krvi neprocjenjiva!

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest