Uz inozemne stručnjake

Prirodne boje i umjetnost susreli se u Lugu na radionici koja je nadahnula ekološke entuzijaste

PR

Na radionici su sudjelovali polaznici iz cijele Hrvatske, kao i iz Srbije, pridonoseći međunarodnom karakteru ovog održivog događanja

U malenom mjestu Lug, smještenom u slikovitoj Baranji, smjestila se stoljetna tradicijska Kuća Biljkinog oca, gdje je 26. i 27. listopada održana dvodnevna radionica prirodnog bojanja tekstila (poznatog i kao bojadisanje), izrade botaničkih tinti i cijanotipije. Organizator je ove jedinstvene inicijative Institut održive mode pod vodstvom Ivane Biočine, poznate po svojim modnim linijama od prirodnih materijala te predanosti obrazovanju i širenju svijesti o važnosti održive mode.

Radionicu su vodili ugledni londonski stručnjaci Zoë Burt i Allan Brown, pioniri u održivoj modi i tekstilu. Zoë Burt je umjetnica, dizajnerica i edukatorica koja istražuje povezanost ekologije, botaničkih boja, aktivizma i održivosti. Predaje Sezonsko prirodno bojenje i Održivi tekstil na Morley Collegeu u Londonu, a njezine radionice – gdje ”dizajn susreće hortikulturu” – održavaju se u prestižnim institucijama poput The South London Botanical Institute, Royal Botanic Gardens i Chelsea Physic Garden.

Allan Brown, pak, umjetnik je i vodeći svjetski stručnjak za tekstil od koprive. Specijalizirao se za rad s održivim vlaknima poput koprive, lana, konoplje i vune te bojenjem prirodnim biljkama koje osobno sakuplja i uzgaja, stvarajući tkanine koje odražavaju boje krajolika u kojemu živi i radi. Njegova je priča ovjekovječena i dokumentarnim filmom “The Nettle Dress”.

Prvoga dana radionice polaznici su učili tehnike bojanja tekstila prirodnim materijalima – od domaćih ljuski luka, hibiskusa i kadifice, do specifičnih biljaka kao što su korijen bojadisarskog broća, žuta rezeda, brazilsko drvo i indigo čaj. Dobivenim nijansama na vunenim i pamučnim tkaninama pridodali su nove tonove, istražujući načine na koje različiti materijali reagiraju na prirodne pigmente.

Drugog dana sunčano vrijeme omogućilo je savršene uvjete za cijanotipiju, drevnu tehniku koja uz sunčevu svjetlost i vodu stvara plavo-bijele fotografije. Inspirirani motivima iz vrta Kuće Biljkinog oca, polaznici su izrađivali slike koje su kasnije mogli dodatno ukrašavati prirodnim tintama.

Na radionici su sudjelovali polaznici iz cijele Hrvatske, kao i iz Srbije, pridonoseći međunarodnom karakteru ovog održivog događanja. Zahvaljujući duljem boravku u Baranji, Zoë i Allan posjetili su i permakulturno imanje Čudesna šuma, istražili ljepote Kopačkog rita te obišli Osijek i udrugu Plantaža koja je ovogodišnji festival Plantida posvetila utjecaju tekstila na okoliš.

Kuća Biljkinog oca, osim toga što je omiljeni smještaj među ljubiteljima autentičnog boravka u Baranji, mjesto je edukacije koje kroz raznovrsne radionice pruža priliku za usvajanje znanja i vještina temeljenih na kreativnosti, ekologiji i održivosti – vrijednosti koje su i temeljna načela same kuće. Vlasnik kuće, Vedran Grizbaher, profesor talijanskog i etnolog skriva se iza nadimka Biljkin otac te ovim putem poziva na suradnju i sve koji bi voljeli održati neku radionicu ili retreat u prostoru kuće.

Povezani sadržaj

Podravlje: ROOTS Rangers radionica

događaj je prošao
2. studenoga, 09:00 - 12:00
Osijek
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest