PRESKUPO

Domovi za starije u Slavoniji digli cijene za 15 do 49 posto

Najveće poskupljenje domova za starije je u Požeško-slavonskoj županiji gdje je cijena narasla za čak 49 posto

Od 5 pa do čak 51 posto – toliko je većina županija ove godine poskupjela cijene smještaja u svojim Domovima za starije i nemoćne. Analizirali smo cijene i došli do zaključka da su ostale iste u samo 5 županija i Gradu Zagreb.

Domovi za starije, poznato je, već su dugo vremena – pravi luksuz. RTL je poslao upite svim županijama – osnivačima i analizirali su prosječna poskupljenja. Negdje su im županije same ustupile podatke o prosječnom rastu cijena za sve ustanove u njihovim nadležnostima, neovisno o vrsti njege koje pružaju, veličini sobe i lokaciji doma. Dio odgovora se odnosio na prosječna poskupljenja u različitim domovima, pa su takve podatke objedinili na način da smo sami izračunali prosjek ili stavili raspon podizanja cijena.

Najveća poskupljenja su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, između 29 % i 51 %. Slijedi Splitsko-dalmatinska, od 5 do 50% i Požeško-slavonska s 49%. Povećanja u Koprivničko-križevačkoj iznose 31. Vukovarsko-srijemska je u dva navrata ove godine, ukupno, poskupjela domove za oko 29%.

U prvom valu, od veljače ove godine, u domovima u Vinkovcima i Vukovaru povisili su cijene za 10%, pa ponovno u srpnju za 15%. Dom za starije i nemoćne osobe Ilok povisio je cijenu usluge smještaja u prosjeku za 13,88% u veljači i za 17,86% u rujnu. Varaždinska županija je povećala cijene za 29%, dok Osječko-baranjska i Šibensko-kninska imaju između 20 % i 25 % više cijene.

Kod Međimurske je to 20 %, Zadarske 16 %, a Istarska i Brodsko-posavska – 15 %. Tri županije (Zagrebačka, Krapinsko-zagorska i Virovitičko-podravska) nemaju domove u svojoj nadležnosti, a u njih pet (Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, Primorsko-goranskoj, Ličko-senjskoj, Dubrovačko-neretvanskoj) i već spomenutom Zagrebu, poskupljenja nije bilo.

Razlozi poskupljenja u svim županijama su slični: rasle su plaće zaposlenicima, cijene energenata, hrane. Iz županija objašnjavaju da su zbog toga bili primorani povećati sufinanciranje domova.

Kako doznajemo iz resornog ministarstva – promjena bi trebala uskoro i stići.

„Radi se analiza u suradnji s Ministarstvom zdravstva. Na temelju te analize i procjene i broja korisnika i razvijenosti županije će se vidjeti na koji način se mogu i da li se mogu osigurati neka sredstva za decentralizirane funkcije jer nam je cilj da poboljšamo kvalitetu najstarijih građana“, zaključuje ravnateljica Zavoda za socijalni rad, Ministarstvo socijalne politike Tatjana Katkić Stanić.

Dobra je vijest da barem do kraja godine, a po našoj procjeni sigurno i do lokalnih izbora, većina županija ne planira nova poskupljenja. Jedino su iz Karlovačke županije potvrdili da tu opciju razmatraju, a iz Zadarske se, citiramo, nadaju da za tim neće biti potrebe, piše Danas.hr.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest