Zmajevi nad gradom

Organizatori su popularne "zmajade" i ove godine Zajednica tehničke kulture grada Osijeka i Aeroklub Osijek.

Organizatori su popularne “zmajade” i ove godine Zajednica tehničke kulture grada Osijeka i Aeroklub Osijek.

Zmajevi nad gradom održat će se u nedjelju, 5. lipnja 2011. godine na prostoru Športsko-poslovne zračne luke Čepin u prijepodnevnim satima, najavili su danas predstavnici organizatora Karlo Hosu i Milan Tominac.

Osječke škole natjecat će se u organiziranom i masovnom dolasku te u trima natjecanjima: u visini leta zmaja, u kreativnoj izradi zmajeva te u otvorenom natjecanju s klizačima.

Na zmajadi će sudjelovati i učenici osnovnih škola iz Pečuha preko doma mladih “Szivarvany”. U drugoj polovici svibnja školama će biti podijeljeno po 100 kompleta zmajeva, a za natjecanje s klizačima potrebno se javiti u Dom tehnike u Osijeku gdje se svakoga četvrtka od 17 do 19 sati organiziraju posebne radionice osječkog Aerokluba.

Raspored aktivnosti 5.6.2011.:

8,30-9,30 dolazak sudionika

9,30-11,00 natjecanje u letu zmajeva

10,00-10,30 natjecanje u izradi zmajeva

9,30-11,00 izrada klizača i natjecanje

9,30-12,30 izložba jedrilica, zrakoplova, motornih zmajeva, skokovi padobranaac, veliki balon …

11,30 proglašenje pobjednika

Se obavijesti o organiziranju zmajade mogu se dobiti i telefonski na broj 098 252 344 ili mailom na ztk-osijek@os.t-com.hr.

U slučaju lošeg vremena zmajada će se održati tjedan dana kasnije, 13. lipnja.

Povijest osječke zmajade

Akcija Zmajevi nad gradom nastala je 1969. godine kada su je pokrenuli Marijan Grgoković i Josip Vipotnik, osmišljavajući različite programe iz područja tehničke kulture i zrakoplovstva u Osijeku.

Akcija je razrađena u Aeroklubu Osijek, a na prve akcije odazvalo se 29 škola s područja nekadašnje Općine Osijek i prema tadašnjim procjenama odazvalo se 12 tisuća učenika.

Zmajada nije održana 1980., 1986. zbog lošeg vremena i 1992. godine zbog ratnog stanja u Osijeku. Od 1993. godine akciju financira grad Osijek i svakoj se školi koja sudjeluje dodjeljuje više od 100 kompleta zmajeva koje učenici kasnije oslikavaju i pripremaju za natjecanje.

Glavni su ciljevi akcije poticati kreativnost i umješnost u izradi zmajeva, druženje i natjecanje osnovnih škola u prirodi, zajedničko sudjelovanje djece i roditelja te čuvanje okoliša.

IZVOR: Radio Osijek

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari