Arheološki će se pripojiti Muzeju Slavonije, seli se i gradska uprava

Ozbiljno se razmišlja o mogućnosti pripajanja Arheološkog muzeja Muzeju Slavonije, koji bi se, pak, osim toga preselio u novi dom.

Riječ je o velikom projektu o kojemu, neslužbeno doznajemo, upravni i stručni krugovi raspravljaju već neko vrijeme, a navodno je svoj blagoslov dala i ministrica kulture Andrea Zlatar Violić.

U projekt je intezivno uključena i gradska uprava. Grad bi, naime, za muzejske potrebe prepustio određene prostore u Tvrđi (prostor bivše Vege), a zauzvrat bi dobio današnje zgrade Muzeja Slavonije (Trg Sv. Trojstva 5 i 6) , čime bi se konačno i trajno riješilo pitanje “doma” gradske uprave.

Kako je riječ o zgradi koja se nalazi preko puta središnje zgrade gradske uprave (Kuhačeva 9), to bi rješenje bilo puno jednostavnije provesti nego kompletno preseljenje na udaljeniju novu lokaciju. Kako doznajemo, u zgradu Muzeja preselili bi se uredi gradonačelnika, njegovih zamjenika i njima najbližih službi (Ured gradonačelnika, tajništvo, protokol…), a u Kuhačevoj 9 oslobodio bi se prostor za smještaj danas dislociranih službi.

Tim činom ispravila bi se i svojevrsna povijesna nepravda. Naime, objekt Muzeja Slavonije na broju 6 bila je zgrada Magistrata (odnosno gradske uprave). To je i najstarija javna građevina na Trgu, izgrađena 1702. godine za potrebe gradske vijećnice. Zanimljivo, taj je objekt i danas u gradskom vlasništvu (vlasnik zgrade na broju 6 je Muzej)! Istovremeno, činjenica je da su ti objekti nedostatni za potrebe Muzeja Slavonije. Ulaskom Hrvatske u EU, pak, otvara se mogućnost (bar djelomičnog) financiranja uređenja muzeja kroz europske fondove.

noc_m_495
GALERIJA: Noć muzeja 2012.

Ravnatelj Arheološkog muzeja, prof. Zvonko Bojčić, čuo je najave spajanja dva muzeja, ali samo u kuloarima. “U nekoliko navrata pokušali smo doći do ministrice Zlatar Violić ili njezine pomoćnice Vesne Jurić Bulatović, ali nismo uspjeli. Ništa nemam još službeno“, kaže Bojčić. Kaže da bi potpuno ukidanje Arheološkog muzeja bila loša odluka.

Ni jedan drugi arheološki muzej ne postoji sve do Zagreba, a više od 50 posto fundusa svih slavonskih muzeja odnosi se na arheologiju. Zato smatram da je muzej ovoga tipa itekako potreban”, dodaje. Ističe da ideja o Arheologiji kao dijela Muzeja Slavonije nije loša, ali da je stvari tako trebalo postaviti od početka. “Muzej je otvoren u jesen 2007. godine, ali stvarno je uređenje završeno godinu kasnije. Također, otvoren je bez ikakvog fundusa, a mi smo ga uspjeli skupiti i napraviti prvi stalni postav srednjeg vijeka, a zatim i prapovijesti. Od tri važna stalna postava ostala nam je samo antika, a to planiramo ove godine. Možda netko misli da se ovaj Muzej ne razvija dobro, ali to nije točno. Razvija se bolje od planiranoga“, zaključuje Bojčić.

noc_m2_495
GALERIJA: Noć muzeja 2011.

[blockquote]GODIŠNJE 1,8 MILIJUNA KN

Arheološki muzej osnovan je uredbom Vlade RH 28. travnja 2005. godine, službeno je otvoren 16. studenoga 2007. godine. Smješten je u dvije susjedne zgrade, zgradi Glavne straže na Trgu sv. Trojstva 2 i tzv. kući Brožan na Trgu Jurja Križanića 6. Trenutačno, zajedno s ravnateljem Bojčićem, ima 12 djelatnika, od kojih za njih osmero sredstva izdvaja Ministarstvo kulture, a za ostalo četvero (uključujući i honorarno zaposlene studente na recepciji) sam Muzej. Godišnje za tzv. hladni pogon Ministarstvo Muzeju daje otprilike 1,8 milijuna kuna, čemu valja pribrojiti i novac za prihvaćene programe i izložbe.

Arheološki muzej pompozno je otvoren prije četiri i pol godine, a u uređenje je uloženo oko 32 milijuna kuna[/blockquote]

TEKST: Mario MIHALJEVIĆ/Tomislav LEVAK (Glas Slavonije)

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari