
Prema mišljenju Mislava Matišića, direktora Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, prve dvije lokacije koje bi trebale postati kampovi Kopački rit i Lijeva obala
Slavonija i Baranja kao sve češća destinacija kako domaćih, tako i stranih turista, na području koje pokriva Osječko-baranjska županija ima tek dva kampa – onaj u Kopačevu i u Suzi.
Ne čudi stoga nedavni događaj na prostoru Puškaša gdje je obitelj koja je ondje kampirala kažnjena, a sudeći prema saznanjima turističkih zajednica na ovome području, ilegalnih kampiranja ima i puno više. Stoga u potpunosti podržavaju ideju da se više mjesta u Slavoniji i Baranji proglasi kamping zonom.
“Sjetimo se samo stare ideje da se prostor Katakombi proglasi kamping zonom, a tako vam je i s Puškašem. Slažem se da bi Osijek trebao imati kamp odmorište kod Katakombi pa i ondje u Općini Draž, no to je sve na jedinicama lokalne samouprave“, rekao je za SiB.hr Mislav Matišić, zamjenik direktorice Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, dodajući da su, prema njegovu mišljenju, prve dvije lokacije koje bi trebale postati kampovi Kopački rit i Lijeva obala.

Sve je više upita za kampove
Iako, kaže nadalje, Park prirode Papuk također je idealno mjesto za to, baš kao i Borovik, lokacija itekako pogodna za kampiranje ili pak Lapovac u Našicama.
“Jedinice lokalne samouprave trebaju pokrenuti tu ideju, izgraditi kampove i uložiti u njih i o tome se može popričati. Inače, kampovi su turistička mjesta i kao takvi se naplaćuju. U ovome trenutku brojni turisti postavljaju šatore na “divlje“, zauzimajući dosta prostora i ondje ostaju duže vrijeme. Mi dobivamo sve više upita za kampove i treba poraditi na tome“, slaže se Matišić.

Kampiranje na “divlje” stvara problem
I Filip Golubov Car, direktor Turističke zajednice Draž mišljenja je da se brojni prostori u Baranji trebaju uređivati, što podrazumijeva i kamping zone. Svuda u Baranji, kaže, postoji potencijal za to. U ovome trenutku, dodaje, kampiranje na “divlje“ velik je problem.
“Oni najčešće zauzmu prostor nekoliko dana ostavljaju smeće i potom ih netko prijavi pa dobivaju kazne. To nije rješenje i mislim da bi legalni kampovi bili idealni za ljubitelje prirode. Nova načelnica Općine Draž susretljiva je i vjerujem da se može krenuti s inicijativom da se riješi pitanje kampova“, zaključuje Golubov Car.

Podrška za kamp zonu na Puškašu
Da nedostaje registriranih kampova slaže se i Matej Perkušić, direktor Turističke zajednice Baranje, naglasivši da ipak ne može kampirati tko i gdje god te na koje vrijeme želi.
“Dajem podršku za kamp zonu na Puškašu, no za to moraju postojati određeni preduvjeti sukladno Zakonu o turizmu. Inače, tranzitna smo zona i ljetni mjeseci su idealni za to. Lani je bilo dosta noćenja stranih turista i postoji potreba za tim“, slaže se direktor Perkušić.
Dodajmo tome da sa Facebook stranice “Ribolovci Baranje“ uputio apel nadležnima da razmotre uređenje kamp zone, kao i ribolovne staze na Puškašu. Kažu, traže tek legalno i sigurno mjesto za boravak u prirodi.