Dan u poludnevnom boravku

Više od 250 sati volontiranja: Našički srednjoškolci nesebično pomagali korisnicima u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu

PR

Zahvaljujući izvrsnoj suradnji sa školom i predanom radu profesora Cvijetovića, planira se nastavak i proširenje aktivnosti volontiranja i u idućoj školskoj godini

Koliko je veliko i nesebično srce mladih Našičana, svjedočili su od ožujka do lipnja korisnici i zaposlenici Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Naime, u tom razdoblju srednjoškolci iz Srednje škole Isidora Kršnjavog ostvarili su više od 250 volonterskih sati, pružajući podršku djeci s problemima u ponašanju, korisnicima Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, koji pohađaju poludnevni boravak u Našicama.

Riječ je o usluzi koju koriste djeca u direktnom riziku od zlostavljanja i eksploatacije na najgori mogući način ili kod koje postoji rizik o razvijanja problema u ponašanju. U tom smislu poludnevni boravak u prvom redu jest preventivna usluga koja djeci omogućuje rast i razvoj. U Našicama se nalazi u prostorima Osnovne Škole Dore Pejačević i djeluje od 2016. godine.

Veliki značaj volontera

Volontiranje se odvijalo u suradnji s Volonterskim klubom Otvoreno srce pod vodstvom profesora Anđelka Cvijetovića. Suradnja je rezultat zajedničke inicijative usmjerene na promicanje volonterstva među mladima i jačanje solidarnosti u lokalnoj zajednici.

“Naš Centar oduvijek njeguje kulturu volontiranja i iznimno smo ponosni na sve volontere koji dolaze i rade s našim korisnicima. Svaki njihov osmijeh, sat vremena, razgovor i trud ostavlja trag – ne samo u danu djeteta, već u njegovom odrastanju. Vjerujemo da zajednica raste tamo gdje ljudi daruju svoje vrijeme drugima, a volonteri su srce upravo takve zajednice. Pozivamo sve koji razmišljaju o volontiranju da nam se pridruže – jer ponekad je za veliku promjenu dovoljan samo jedan mali korak dobre volje”, kaže psihologinja i odgajateljica Sara Žaček, a svoja iskustva volontiranja podijelili su i srednjoškolci Vanesa i Niko.

„Na volontiranju mi je bilo predivno. Djeca su jako dobra, kao i odgajateljica Sara. Uvijek mi bude lijepo s njima i rado bih nastavila volontirati jer mi to pruža osjećaj sreće i puno se bolje osjećam nakon svakog volonterskog dana”, rekla je volonterka Vanesa, a njezin kolega Niko potvrđuje koliko je oplemenjujuće dati svoje vrijeme onima u potrebi.

„Meni je to kao jedan jako lagan način da pomognem drugima, pogotovo u poludnevnom boravku gdje pomažem djeci svladavanju gradiva i razumijevanju, i moje ponašanje jako utječe na njihovo i mogu im pomoći da i oni budu bolja osoba u budućnosti”, kaže Niko.

Zahvaljujući izvrsnoj suradnji sa školom i predanom radu profesora Cvijetovića, planira se nastavak i proširenje aktivnosti volontiranja i u idućoj školskoj godini.

“Ove smo školske godine provodili program projekta Volontiraj i ti! koji je uz preko dvadesetak edukativnih predavanja, radionica i stručnih izleta u UZOSIO Golubica Vukovar i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u Osijek predvidio partnerstvo upravo s odsjekom Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Našicama. Naši su volonteri imali priliku svakodnevno darivati svoje vrijeme i znanja korisnicima Centra tj. mlađim osnovnoškolcima. Zahvalni smo voditeljici Sari Žaček što nas je uvodnim sastankom i uputama usmjerila na konkretan pristup u suradničkom učenju i nesebičnom dijeljenju dobrih vibracija i empatije. Kroz ova četiri mjeseca tridesetak mladih ljudi, učenika srednjoškolaca volontirali su s radošću i trudili se čim prije ponovno doći na red. Zadovoljstvo ukorištenim vremenom, druženjem i stvaranjem neformalnih dobrih odnosa s mlađim školarcima čini nas zahvalnima. Želja nam je da se lijepe, edukativne suradnje s jeseni nastave kroz suradnju Srednje škole Isidora Kršnjavoga, ŠVK Otvoreno srce i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu”, kazali su Anđelko Cvijetović i Zlatko Kovač voditelji volontera udruge Otvoreno srce.

Dan u poludnevnom boravku

Poludnevni boravak Centra osmišljen je kao preventivna i izvaninstitucionalna socijalna usluga, s naglaskom na osnaživanje djece i njihovog okruženja. Djeci se socijalna usluga poludnevnog boravka odobrava temeljem zahtijeva nadležnog područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a na preporuku škole, omogućujući djeci svakodnevno praćenje i podršku kroz 4-6 sati grupnog rada na socioemocionalnim vještinama te uz podršku u obrazovnom radu.

U poludnevni boravak djeca dolaze prije ili poslije škole, a prvih pola sata rezervirano je za opušteni razgovor u kojem Sara može doznati što ima novog kod njih.

Pod vodstvom stručnjaka kao što su socijalni radnici, psiholozi, pedagozi i socijalni pedagozi, djeci je osigurana prilagodba kroz raznovrsne i korisne aktivnosti. Strukturirano slobodno vrijeme, edukativni sadržaji te individualni i grupni rad pružaju poticajno okruženje u kojem djeca mogu izražavati svoje ideje, osjećaje i snove. Mnogi od njih nemaju tu priliku u svojim primarnim okolinama koju obilježavaju obiteljsko ili vršnjačko nasilje, zanemarivanje i socijalna isključenost.

Inače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu pruža uslugu poludnevnog boravka u pet slavonskih županija za djecu s problemima u ponašanju. Broji ih ukupno 8 – u Virovitici, Požegi, Podgoraču, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Dardi, Osijeku i Našicama. Svakodnevno radi s oko 120 djece u tretmanu, zapošljava više od 20 stručnjaka te provodi različit niz preventivnih programa diljem Hrvatske koji se odnose na sigurnost djece na internetu.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest