
U D kategoriju spada i oružje s tetivom čija se sila nategne 450 N ili manje, raspršivači dozvoljenih neškodljivih tvari, hladno oružje te oružje koje pomoću stačenoga zraka izbacuje plastične kuglice, odnosno kuglice punjene bojom
Zacijelo se neugodno iznenadio 68-godišnji vozač automobila bugarskih registracijskih oznaka kada su mu na graničnome prijelazu Stara Gradiška prije nekoliko dana carinici pronašli u automobilu pa oduzeli električni paralizator.
Valja znati da je, a kako stoji i u policijskom izviješću o događaju, električni paralizator, poznatiji kao elektrošoker, oružje D kategorije. Smije li se stoga elektrošoker uopće imati kod sebe i kakve su kazne ako ih uopće ima, upitali smo PU osječko-baranjsku.
Kako stoji u odgovoru za SiB.hr, riječ je o oružju kategorije D, a za koje niej potrebna prijava.
“To je oružje potrebno prijaviti prilikom prelaska granice“, stoji, između ostaloga, u odgovoru policije.
Uz elektrošoker, oružje kategorije D, pojašnjavaju u policiji, također je oružje s tetivom čija se sila nategne 450 N ili manje, raspršivači dozvoljenih neškodljivih tvari, hladno oružje te oružje koje pomoću stačenoga zraka izbacuje plastične kuglice, odnosno kuglice punjene bojom.
Nosili elektrošoker na maturalac
Sve to, a inače itekako dostupno za kupnju putem interneta, danas ne samo da je dostupno mladima, već ih sve češće i koriste.
“Kad se vraćam uvečer kući ne bude mi svejedno, jer su okolne ulice u mraku. Razmišljala sam o kupnji elektrošokera ili spreja, ali nisam ga kupila, no naposljetku sam odustala. Ali znam neke koji su si nabavili elektrošoker ili sprej za samoobranu“, ispričala je 19-godišnja Osječanka.
Kaže da je također razmišljala o kupnji tijekom prošlogodišnjeg maturalca, jer je čula da Grčka nije baš tako sigurna tijekom večernjih i noćnih sati. Isto tako, čula je da su neki i nosili elektrošoker na maturalno putovanje, no srećom, nisu ga upotrijebili.
U oglasima već za 40-ak eura
Oni koji su ga nabavili, izdvojili su za njega od 40 eura koliko stoje jeftiniji, dok im cijena seže i više od 200 eura, za koliko se prodaju na internet stranicama. Moguće ga je kupiti i u oglasnicima pa je cijena nešto niža. U ponudi su oni od dva milijuna volti pa do čak deset milijuna. No, iako se čini zastrašujuće, no riječ je o elektrošokerima s ispod pet miliampera, odnosno male struje koji se mogu koristiti u slučajevima samoobrane.
Naposljetku, ukoliko ga osoba upotrijebi, elektrošoker neće biti smrtonosan za napadača, izuzev u rijetkim slučajevima. Naime, ako je elektrošoker legalan i pravilno se koristi, osobu će tek nakratko osnesposobiti. Ipak, valja znati da je u iznimnim slučajevima smrtonosan i to u slučaju predugoga ili višestrukoga korištenja, ali i ako je napadač ima zdravstvene poteškoće.
Naposljetku, vlasnik elektrošokera koji prelazi državnu granicu uređaj mora prijaviti. U suprotnome, proći će kao vozač iz Bugarske koji je, unatoč tome što ga smije posjedovati, bez njega ostao.