Pozvano je više od 10 tisuća ljudi, a obiteljskog liječnika je posjetilo njih gotovo sedam i pol tisuća. Odaziv dobar, a rezultati pregleda - loši
Povodom Svjetskog dana zdravlja, Ministarstvo zdravstva predstavilo je rezultate nacionalnog programa preventivnih sistematskih pregleda koji se provodi od studenoga prošle godine. Prema podacima, odaziv građana je velik, no rezultati ukazuju na ozbiljne probleme u zdravstvenom stanju nacije, piše Net.hr.
Dosad je na preglede pozvano više od 10.000 građana, a njih gotovo 7.500 već je obavilo pregled kod obiteljskog liječnika. Program je već obuhvatio dvije trećine zemlje, a uskoro će se proširiti i na preostale dijelove.
“Do sada smo prošli dvije trećine Hrvatske, ovaj tjedan idemo Gospić Zadar i vrlo skoro ćemo proći cijelu Hrvatsku”, izjavio je Tomislav Benjak, voditelj radne skupine i zamjenik ravnatelja HZJZ-a.
Međutim, iako je odaziv zadovoljavajući, zdravstveni nalazi pokazuju drugačiju sliku. Prema riječima ministrice zdravstva Irene Hrstić, gotovo tri četvrtine pregledanih imaju neki od rizičnih čimbenika.
“Čak 74 posto odazvanih osoba su imali određen rizični čimbenik koji kad se na vrijeme otkrije i ako se na njega djeluje može u principu prevenirati nastajanje bolesti”, navodi Hrstić.
Najviše problema s povišenim krvnim tlakom i šećerom
Najčešći problemi su povišeni krvni tlak, koji ima 30% pregledanih, i povišeni šećer u krvi, prisutan kod njih 19%. Kod 6% ispitanih postoji sumnja na šećernu bolest, dok je 5% osoba već u vrlo lošem zdravstvenom stanju.
“Pet posto osoba, prema procijeni liječnika koji su završili te sistematske preglede, je izuzetno lošeg zdravstvenog stanja pri samom pregledu. Znači, de facto ovih pet posto osoba je već trebalo biti u sustavu dijagnostike i liječenja, a ne samo na prvom preventivnom pregledu”, upozorava ministrica Hrstić.
No, dio liječnika obiteljske medicine nije uvjeren u službene brojke.
“Ono što mene uvijek iznova oduševljava je tako slobodno baratanje podacima, odnosno manipulacija s prikazanim podacima. Tih 73 posto od koliko pozvanih, od koliko iz ciljane grupe, ili od njima predviđenih 300 tisuća ljudi”, pita se liječnik Leonardo Bressan.
Trenutačno program provodi tek 40% liječnika obiteljske medicine, a mnogi od njih ističu da su već sada preopterećeni svakodnevnim obavezama.
“Najveći izazov je da ih sve uključimo”, ističe Benjak.
Pregled traje minimalno pola sata
Pregledi traju najmanje pola sata, a kapaciteti su ograničeni. Bressan navodi kako je osobno uspio obaviti tek dva sistematska pregleda.
“Mi pozdravljamo, da se ne bi krivo shvatilo, ideju za preventivnim zdravstvenim intervencijama, ali morate ispuniti neke pretpostavke. Za to je potreban puno veći broj ordinacija od onoga što sada imamo”, dodaje.
U međuvremenu, Hrvatska i dalje bilježi očekivani životni vijek ispod prosjeka Europske unije – još jedan pokazatelj koliko su ovakve preventivne mjere nužne, ali i koliko su izazovi u njihovoj provedbi veliki.