Dokument koji se čekao više od 30 godina: Vlada je usvojila Nacionalni plan stambene politike. Njime se želi zaustaviti rast cijena nekretnina i najamnina
Ono što se donedavno moglo iznajmiti za 500 eura, danas dostiže cijenu od 800 eura. Primjerice, jedan stan od 60 kvadrata na zagrebačkoj Trešnjevci iznajmljen je u iznimno kratkom roku, piše Net.hr.
“U svega jednom danu javilo se nekoliko ljudi, a za dva do tri dana stan je već bio iznajmljen. Postignuta je cijena od 800 eura, koliko je i oglašeno”, izjavio je za RTL Filip Ćulibrk, direktor agencije za nekretnine.
Vlasnici stana odlučili su ne prepustiti ključeve državi na upravljanje. Da su se odlučili za tu opciju, računica bi izgledala ovako: “Uzmimo primjer samca s plaćom od 1300 eura i cijenom najamnine od 800 eura. Država bi subvencionirala 410 eura, a ako je ugovor na tri godine, ukupni iznos subvencije iznosi gotovo 15 tisuća eura”, pojašnjava Ćulibrk.
Građani skeptični prema državnom upravljanju stanovima
Uz privatne stanove, u program priuštivog najma planirano je uključivanje oko 1200 državnih nekretnina. Prema podacima Ministarstva, u Hrvatskoj trenutno postoji čak 600 tisuća praznih stanova.
“Mi držimo da je polovina od toga doista prazna. Ako bismo barem 10 posto tih nekretnina stavili na tržište najma, povećanje ponude zaustavilo bi rast cijena najamnina”, tvrdi ministar Branko Bačić.
No, unatoč planovima, dio građana ne vjeruje u uspješnost ovakvih inicijativa. “Nemam povjerenja, ja vjerujem samo u svojih deset prstiju. Ništa kod njih i njihovih obećanja”, kaže Jozefina iz Zagreba. Ipak, neki su otvoreni za razmatranje ove mogućnosti: “Ukoliko bi cijena bila povoljnija nego što sada dobivam, možda da. Imam tu stan, pa bih razmislila”, kaže Biserka iz Zagreba.
Olakšavanje kupnje prve nekretnine
Osim regulacije najma, država planira olakšati kupnju stanova. Primjerice, na zagrebačkom Bijeniku stan od 65 kvadrata prodan je za 230 tisuća eura, a budući da je riječ o prvoj nekretnini kupca, ostvaruje pravo na povrat PDV-a.
“Ukupni PDV u ovom slučaju iznosi 46 tisuća eura, a kupac bi dobio oko 23 tisuće eura. Usporedimo li to s APN-om, ušteda bi bila oko 10 tisuća eura, tako da je ovo konkretna ušteda u odnosu na APN”, pojašnjava Ćulibrk.
Da bi kupac ostvario povrat PDV-a, cijena nekretnine ne smije biti viša od 30 posto prosječne cijene kvadrata.
Puni povrat poreza na promet nekretnina
Visina povrata poreza na promet nekretnina ovisit će o broju članova obitelji i veličini stana: za jednu osobu do 50 četvornih metara, za dvije 65, za tri 80, a za četiri 90. Kod obiteljskih kuća ove površine povećavaju se za 50 posto. No, stručnjaci upozoravaju da bi pragovi trebali biti viši.
“Ponekad tih 50 posto nije dovoljno. Mnogi i dalje imaju inicijalni manjak sredstava da uopće krenu u kupovinu. Mislim da bi trebalo biti još više prostora za veće odricanje države”, smatra Irena Đokić, stručnjakinja za lokalni i regionalni razvoj i urbanu revitalizaciju.
Dokument koji je bio u pripremi 30 godina trebao bi donijeti prve rezultate krajem sljedeće godine, dok prve isplate povrata PDV-a, prema najavama ministra, kreću između svibnja i srpnja.