
Vlada je u proceduru uputila prijedlog promjena vezanih uz rođenje djeteta
Kako donosi portal Net.hr, Vlada je u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koje će stupiti na snagu 1. ožujka. Time će se udvostručiti jednokratna naknada za novorođeno dijete s 309 na 618 eura, povećati naknade za roditeljski dopust do 3000 eura neto za plaće unutar tog iznosa, dok će se za roditelje blizanaca, troje ili više djece iznos povećati s 551 na 803 eura. Naknade za rad na pola radnog vremena također rastu, a očinski dopust produžuje se na 20 dana za jedno dijete te na 30 dana za blizance ili više djece.
“Šaljemo važnu poruku hrvatskoj obitelji i želji da se majke, prije svega, odlučuju za više djece nego je to do sada”, kazao je premijer Andrej Plenković.
Kako su i najavili krajem godine, izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim naknadama u saborsku proceduru upućene su po hitnom postupku. Od 1. ožujka povećat će se i naknada roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje. Roditelji koji rade na pola radnog vremena tijekom prve godine života djeteta dobivat će naknadu od 971 eura, a za razdoblje od prve do treće godine života djeteta za blizance, treće i svako sljedeće dijete iznosit će 600 eura. Također, raste naknada za roditeljski dopust radi pojačane njege djeteta s 552 na 701 euro, za roditelje djece s težim smetnjama u razvoju do osme godine života na 803 eura, a za zaposlene i samozaposlene roditelje na minimalnoj plaći na 701 euro za puno radno vrijeme.
U slučajevima kada roditelji ne ispunjavaju uvjete staža, naknada za nezaposlene i roditelje izvan sustava rada povećat će se na 503 eura. Izmjene uključuju i povećanje naknada za posvojitelje te udomiteljski dopust u trajanju od mjesec dana za djecu do 14. godine života.
Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić naglasio je da će uvećane naknade obuhvatiti sva djeca rođena šest mjeseci prije stupanja zakona na snagu, a postojećim korisnicima prava na dopuste povećane naknade obračunavat će se automatski.
Provedba zakona koštat će 474,6 milijuna eura ove godine, a financirat će se sredstvima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Premijer Plenković istaknuo je kako je cilj mjera jačanje podrške obiteljima i poticanje roditelja na povećanje broja djece u Hrvatskoj.