zabilježen prvi slučaj
Kaić o zarazi majmunskim boginjama: ''Traje dok ne otpadnu kraste, kao vodene kozice''
Potvrđen je lokalni prijenos, širi se među članovima obitelji i bliskim kontaktima
U Hrvatskoj je potvrđen prvi slučaj majmunskih boginja. Pacijent ima blaži oblik, prvi simptomi su se pojavili prije pet dana, boravio je u Italiji i Španjolskoj. Zbog majmunskih boginja sastala se i Svjetska zdravstvena organizacija. U Europi je do jučer registrirano nešto više od 2700 slučajeva, a ususret ljetu raste broj zaraženih koronavirusom.
Nije prvi uzorak koji su analizirali, ali je prvi pozitivan. Muškarac - srednjih godina majmunskim boginjama se zarazio u Zapadnoj Europi. Sa simptomima se vratio u Hrvatsku. Ima blaži oblik i u kućnoj je izolaciji.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Groznica Zapadnog Nila bolest je koju uzrokuje istoimeni virus, a prenose ga zaraženi komarci
-
Raniji negativni rekord iznosio je -168 centimetara, a zabilježen je 2003. godine
-
Kako bi polaznici stekli cjelovitu sliku o tome što je POST organizirana su uvodna predavanja
''Traje tako dugo dok ne otpadnu sve kraste s kože, toliko je osoba zarazna. To se ne može reći točan broj dana, jer kod nekoga može biti dva tjedna, kod nekog tri, čak i četiri tjedna dok ne otpadnu kraste – slično kao kod vodenih kozica'', pojasnio je za RTL Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a.
Nema rizika za druge. Simptomi su povišena tjelesna temperatura, glavobolja, zimica, iscrpljenost, umor, bolovi u mišićima i leđima, oticanje limfnih čvorova i osip.
Predstavljaju li globalnu zdravstvenu opasnost odlučit će Svjetska zdravstvena organizacija. Trenutno u Hrvatskoj nema drugih sumnjivih slučajeva.
''Pacijent je došao kod nas u ambulantu, tu mu je uzet uzorak i onda je liječnik koji ga je obrađivao nas upozorio i to smo obradili što je prije moguće. Rezultati su pristigli negdje oko pola osam navečer tada su bili gotovi, a danas se postavlja još jedan potvrdni'', rekao je Ivan Christian Kurolt, voditelj laboratorija Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević.
Potvrđen je lokalni prijenos, širi se među članovima obitelji i bliskim kontaktima.
''Bliski kontakt je sportska aktivnost, hrvanje, košarka, masaža, korištenje zajedničkih ručnika, posteljine, odjeće. Može se prenijeti na razne načine, ali nije spolno prenosiva bolest'', izjavio je Kaić.
Klinička slika je uglavnom blaga, preminula je jedna osoba. Veći rizik imaju djeca i imunokompromitirani. Europska komisija iz Amerike nabavlja cjepivo, Hrvatska će dobiti nekoliko stotina doza. Odavno je dostupno cjepivo protiv koronavirusa, ali gotovo da se nitko više ne cijepi.
''Nije nas iznenadilo jer smo već vidjeli da se to događa u Zapadnoj Europi, ali smo se nadali da neće baš, nadali smo se da ćemo imati mirno ljeto i da će do kraja ljeta i dalje nastaviti padati brojevi. Ipak vidimo da korona pokazuje neki sezonalitet, pa je bilo za očekivati tek na jesen porast brojeva'', rekao je Kaić.
Za očekivati je i da se mjere neće vraćati na jesen, ako virus ostane s blagom kliničkom slikom kao sada.
Izdvojeno
-
Tik-Tok izazov ili nešto drugo teško je reći, ali ovakva "igra" iznimno je opasna
-
Ubodi stršljena u glavu ili vrat mogu biti opasni i za osobne koje nisu alergične
-
Većina građana navikla je na kartično plaćanje i u tom smislu ne bi trebalo biti većih problema prilikom prelaska na euro. Mnogo veće promjene bit će kod podizanja gotovine na bankomatima
-
Prošetali smo Osijekom i provjerili jesu li građani upućeni u promjene zakona i zašto se većina njih istog (zasad) ne pridržava
Reci što misliš!