osmomartski marš
Održan prvi Noćni marš u Osijeku: "Marširamo za društvenu jednakost"
"Država od 2015. nije donijela nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova kao temeljni strateški dokument koji bi imao za cilj smanjivanje diskriminacije nad ženama i ravnopravnost spolova", rečeno je na skupu
Povodom Međunarodnog dana žena, u brojnim hrvatskim gradovima, pa tako i Osijeku, održao se osmomartovski Noćni marš žena pod imenom 'Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici!'.
Marš je počeo okupljanjem na Trgu Ante Starčevića odakle se krenulo Europskom avenijom do Parka Kralja Držislava. Okupljeni su imali transparente s brojnim zanimljivim porukama: "Što tvoja savjest ima s mojom maternicom?", "Ne rađam na zapovijed", "Ne klečim ni kad čistim", "Pola neba, pola zemlje, pola moći", "Nikad pokorene, uvijek neposlušne", "Spremamo revolucije, a ne ručkove" i mnoge druge.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Ovoga puta nije došlo do prevare jer je naš čitatelj shvatio u kojem smjeru priča ide
-
"Sa zbrinjavanjem otpada krećemo od 1. travnja. Trenutačno šaljemo obavijesti i potpisujemo izjave sa stanovnicima. Nakon toga idemo u čipiranje spremnika, a potom i u sakupljanje mješovitog otpada", rekao je direktor Unikoma Igor Pandžić
-
Iz MORH-a su za Net.hr objasnili kako se radi o redovnim aktivnostima vezanim za pričuvni sastav Oružanih snaga RH
Ovogodišnji Noćni marš prvi je organiziran u Osijeku.
"Marširamo za pravedan sustav u kojem pravo na pobačaj mora biti univerzalna zdravstvena usluga dostupna svim ženama, Marširamo za društvo u kojem naše zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu, Marširamo za društvenu jednakost, Marširamo prema feminističkom štrajku, štrajku koji će se s radnih mjesta preliti na ulice", dio je poruka koje su se mogle čuti.
"Ovaj Noćni marš u Osijeku organizirali smo po uzoru na Marš koji u Zagrebu od 2016. godine organizira fAKTIV", rekla je Natalija Havelka, direktorica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava i jedna od organizatorica inicijative. Ističe da su zahtjevi koje upućuju usmjereni prvenstveno prema državi.
Pogledajte video s marša:
"Država od 2015. nije donijela nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova kao temeljni strateški dokument koji bi imao za cilj smanjivanje diskriminacije nad ženama i ravnopravnost spolova", dodala je Havelka. Napominje kako žele ukazati na podređen položaj žena, prvenstveno u poslovnoj sferi, zbog čega su i tema ovog marša radnička prava žena pod parolom "štrajk u kuhinji, štrajk na ulici".
Podsjetila je da je Osijek 20-ih godina prošlog stoljeća imao i svoju Rozu Luxemburg u Adeli Pavošević, koja je u to vrijeme povela nekoliko vrlo velikih i važnih štrajkova.
Mirna Šmit iz Zaklade Slagalica kazala je kako nije samo riječ o tome jesu li žene nasuprot muškaraca nego koliko štujemo društvenu jednakost i koliko zapravo želimo imati heterogeno društvo koje je solidarno i koje uvažava različitosti i brine o svima.
Izdvojeno
-
Svoje usluge nude na internetu ili na ulici. Većina njih se bavi najstarijim zanatom kako bi preživjele. Pokazalo je to istraživanje Instituta Ivo Pilar. Uz to, seksualne radnice nuđenje svojih usluga doživljavaju kao posao i zato traže svoja radnička prava
-
Na što sve treba paziti kod plinskog bojlera i kako spriječiti tragediju, pogledajte u videu
-
Za izbor najboljih pizzerija vodio se kriterijima lokacije, interijera/ambijenta, izbora pizza, tijesta, nadjeva, cijene, ostale ponudu i općeg dojma
-
Kolika je opasnost za čovjeka ovisi o količini solanina kojeg je osoba konzumirala
Reci što misliš!