Žohari preplavili grad

Vlasnici i djelatnici lokala u centru očajni: “Toliko ih je da sam oguglala i u očaju sam im već nadjenula imena”

SiB.hr

U prostoru bivše Name gotovo je 50 vlasnika lokala i problem sa najezdom ovih kukaca nerješiv je

Ponekad, kao u ovome slučaju, fotografije govore više od riječi. U pitanju su ovaj put žohari kojih je pun centar grada, a pristigle fotografije upućuju na prostor bivše “Name“ gdje ih je, prema svjedočenjima djelatnika koji ondje rade – milijun!


Dodatan problem su prostori gdje nitko ne boravi i odakle ih u prostore gdje ima ljudi, dolazi na desetke. Jedan od takvih je i prostor na lijevoj strani. Odvjetnica Vedrana Švedl Blažeka potvrdila je za SiB.hr da ih je na dnevnoj bazi na desetke!

Ustupljena fotografija


“To je užas! Ja sam im već nadjenula i imena i toliko sam se navikla da ih već niti ne primjećujem. Oni tu hodaju polumtrvi po stubištu i posvuda su! Zvali smo stručnjake i rečeno nam je da je to generalno problem cijeloga centra i čak su rekli da je to nekakva posebna vrsta“, rekla nam je odvjetnica Švedl Blažeka.

Potencijalni izvor zaraze

Stručnjaci su također, kaže nadalje, rekli kako je beskorisno da ih se pojedinačno tretira. Kroz smijeh kaže da joj se čini kako su spomenuti lokali tek njihova krajnja destinacija, no žarište je ipak cijeli centar grada.

“Nemam čak niti hranu u uredu, ništa što bi ih privuklo. Činjenica je da su užasni i potencijalni su izvor zaraze, no nažalost, mi smo već odustali od borbe, jer je to uzaludno“, kaže nam odvjetnica.

Još jedna vlasnica potvrđuje da je, dok je ondje imala ured, borila se protiv žohara klopkama i bio bi, kaže, mir mjesec ili dva pa bi se ponovo vratili. U međuvremenu je izdala lokal, a u najmu je tvrtka “FinAuto“, čija nam je direktorica Karolina Mitrović rekla da će, ukoliko je potrebno, dozvoliti deratizaciju prostora kako bi se neugodnih žohara barem djelomično riješili.

Dozvolit će i deratizaciju, samo da ih se riješi


“Definitivno ih ima i vidim klopke postavljene do kata. Nismo često u tom prostoru pa ne mogu reći ima li ih na svakodnevnoj bazi, no vjerujem da svatko može doprinijeti da ih se proba barem umanjiti broj“, ispričala nam je Mitrović.

I djelatnica obližnje prodavaonice kaže kako upotrebljava sva raspoloživa sredstva protiv žohara, no bezuspješno. A valja podsjetiti i da je u blizini prodavaonica s hranom koja je, kako je poznato, prava meka ovim kukcima koji, polako ali sigurno, preplavljuju središte grada.

Hrana im je dodatni mamac


No, čini se da se ovaj problem neće tako lako riješiti to više što je, kako smo se uvjerili, riječ o oko 50-ak privatnih lokala, jednom u vlasništvu Republike Hrvatske i velikom prostoru privatnog trgovačkog centra. Kontaktirali smo i nekolicinu vlasnika čiji su prostori aktivni i također im je poznat problem žohara i to kako kažu, od vrha do dna zgrade.

Podsjetimo i da Grad Osijek nema ingerenciju nad privatnim prostorima, već tretira javne površine, dio šahtova i kanalizacijsku mrežu. Vlasnik, što propisuje i zakon, dužan je održavati prostore, no u ovome slučaju, čini se, niti Zakon o zaštiti pučanstva protiv zaraznih bolesti, ne pomaže.

Ustupljena fotografija

U međuvremenu, vlasnicima i zakupcima prostora ostaje rješavati problem žohara o vlastitome trošku. Istovremeno, građani koji šeću centrom Osijeka trebaju pripaziti da im žohari koji nerijetko izmile iz prostorija, ne “zahrskaju“ pod nogama…

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest