
Prema dostupnim informacijama na stranicama Veterinarske stanice Osijek, veterinara istoga trenutka treba zvati za hitnu pomoć ukoliko je kućni ljubimac u nekom od hitnih stanja
Za čitatelja T. D. (podatci poznati redakciji) prvomajska proslava pretvorila se u večernjim satima u noćnu moru, kad je primijetio kolaps kućnoga ljubimca. U veterinarskoj ambulanti koju je nazvao rečeno mu je da ljubimca treba voditi ondje gdje se ranije liječio, bez da ga je veterinar, kako tvrdi, pitao o stupnju hitnosti.
Pokušali smo stoga doznati tko su u Osijeku dežurni veterinari, do koliko sati ih je moguće dobiti te što su uopće hitni slučajevi?
Prema dostupnim informacijama na stranicama Veterinarske stanice Osijek, veterinara istoga trenutka treba zvati za hitnu pomoć ukoliko kućni ljubimac ima traumu poput udara automobila, uslijed tupoga predmeta ili pada s visine. Nadalje, ukoliko krvari i krvarenje nije moguće zaustaviti, ali i ako ne diše ili se ne osjete otkucaji srca i bila.
Ukoliko je kućni ljubimac u nesvijesti i neće se probuditi, odnosno ako više od 24 sata povraća i, odnosno ili ima proljev ili povraća krv, ali i u slučaju problema s disanjem te situacije da mu se nešto zaglavilo u grlu.
Isto tako, u slučajevima napadaja, napornog uriniranja ili nemogućnosti uriniranja, uslijed znakova ekstremne boli, rušenja ili situacije da se ne može uspraviti, valja se obratiti veterinaru. Naposljetku, ako nalijeće na stvari i postane dezorjentiran, valja brzo potražiti veterinarsku pomoć.
Obvezno stanje pripravnosti
A koji je veterinar u Osijeku dežuran i time dostupan i vikendom, praznikom, blagdanom i noću, pojasnila nam je tehničarka u Veterinarskoj stanici Osijek, Helga Kraljević.
“Svaka veterinarska ambulanta mora imati svoje stanje pripravnosti nakon radnog vremena. To stanje nastupa kod svakoga drukčije, primjerice, kod nas je to nakon 17 sati. Veterinari nemaju klasična dežurstva, već se odazivaju po pozivu na mobitel“, pojasnila je Kraljević za SiB.

Najprije matični veterinar, potom ostali
Ima li kućni ljubimac svog veterinara, najbolje je zvati njega, kaže nadalje, jer on zna sve, uključujući i protokol liječenja. No, ukoliko ga nije moguće dobiti, pojašnjava Kraljević, zove se bilo tko.
“Ukoliko životinja ima dijagnozu i negdje je liječena ili je teže bolovala, zove se veterinar koji ju je liječio. No, nije određeno kod koga će životinja ići ako je hitan slučaj u pitanju“, dodaje Kraljević, dodajući da nijedan veterinar ne bi smio odbiti liječenje životinje u hitnim slučajevima.
Stoga, ukoliko se nađete u situaciji poput našeg čitatelja, obratite se ili veterinaru koji životinju već liječi ili se ne dajte omesti ukoliko vam koji drugi veterinar kaže da se morate obratiti matičnome. Naravno, ukoliko je u pitanju hitan slučaj.