
Riječ je o Katalogu koji na jednome mjestu sadržava informacije o vremenu izdavanja uzorka, vrstama za sve postupke koje se mogu dobiti
Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku nedavno je na svojim stranicama objavio Katalog laboratorijskih pretraga. Prema riječima izv. prof. dr. sc. Željka Debeljaka, riječ je o Katalogu koji na jednome mjestu sadržava informacije o vremenu izdavanja uzorka, vrstama za sve postupke koje se mogu dobiti, informacije koje se tiču liječnika specijalista i liječnika obiteljske medicine, ali i brojne druge korisne informacije.
“Pacijenti će imati uvid u postupke koje mogu dobiti pa ako nema određenog postupka koji im je indiciran po specijalistu ili liječniku obiteljske medicine, mogu potražiti rješenje u drugoj zdravstvenoj ustanovi ili izvan Osijeka“, tumači dr. Debeljak.
Također, u slučaju da je vremenski interval predviđen za izdavanje nalaza pacijentima predug, pacijenti koji imaju dogovoren pregled mogu vaditi krv u ustanovi koja ima kraće intervale za izdavanje. Koliko će biti vrijeme čekanja, kaže, ovisi o kliničkim indikacijama, odnosno o tome je li pacijent ugrožen ili ne. Također, određeni uzorci se skupljaju i kad ih se skupi više tada se obavlja analiza.
“Pacijenti također mogu vidjeti kad će biti gotov nalaz. Primjerice, ako piše da treba biti gotov unutar mjesec dana, može biti gotov i sutradan ako se poklopi periodika. Isto tako, kod interpretacije nalaza mogu se provjeriti referentni rasponi te na taj način informirati o zdravstvenom stanju. U Katalogu su rasponi usklađeni s mjernim postupcima koji se rade kod nas“, tumači dr. Debeljak.

Pregledno i informativno
Nadalje, Katalog omogućuje uvid u broj uzoraka krvi, odnosno epruveta. Već se prema boji čepa epruvete, pojašnjava naš sugovornik, vidi broj uzoraka.
Inače, KBC je, kaže dr. Debeljak, pokušao racionalizirati prikaz i učiniti ga preglednim, a istovremeno i informativnim za širu javnost. Katalog bi, smatra, trebala imati svaka zdravstvena institucija i to ne samo za laboratorijsku dijagnostiku koji je, kaže, tek jedan segment zdravstvenih usluga.
Praćenje vlastitog rada
“Željeli smo voditi evidenciju što i kako radimo, ali i informirati javnost. Tako sad ne moraju doslovno ići od ustanove do ustanove, već na zaslonu mobitela, odnosno računala vidjeti ono što ih zanima – od pripreme za neke pretrage do ostalih tehničkih informacija koje su važne i potrebne za što učinkovitije provođenje zdravstvene zaštite“, zaključuje dr. Debeljak.
Katalog laboratorijskih pretraga Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC-a Osijek bolničkog centra Osijek možete pogledati OVDJE