
Trafostanice su ključne za za poboljšanje ili smanjenje nivoa distributivnog napona u sistemu napajanja naizmeničnom strujom. Nama najbliža je u Ernestinovu, a ono što može iznenaditi jest iznenadni kvar ili požar
Gotovo u trenutku 21. ožujka na londonskoj zračnoj luci Heathrow izbio je požar, a radi čega je došlo do nestanka struje te posljedično do otkazivanja letova i paralize zračnog prometa u Europi. Podsjetilo je to na 2006. godinu kad je dio zapadne Europe, uključujući i dio Hrvatske, ostao bez električne energije nakon kvara na njemačkoj elektroenergetskoj mreži, ali i osam godina kasnije kad su u Osijeku stali svi tramvaji i liftovi, a nestalo je struje i u Slavoniji.
U potonja dva slučaja došlo je do ispadanja dalekovoda i trafostanica Ernestinovo, odnosno do kvara na istoj, stoga je dobro upitati se što bi se doista dogodilo s Europom i Hrvatskom da iznenada dođe do velikoga kvara, odnosno recimo požara trafostanice Ernestinovo?
Na upit su iz Hrvatskog operatora prijenosnog sustava (HOPS) odmah podsjetili na Domovinski rat kad su se, kako stoji u odgovoru koji potpisuje glasnogovornica Nada Kolega, događali i požari, ali i bombardiranje trafostanice Ernestinovo.
Podsjetila je kako je riječ o jednoj od najvažnijih trafostanica u Hrvatskoj za interkonekciju prema Europi, kao i to da se i u tim izvanrednim situacijama uspješno održavao rad elektroenergetskog sustava. HOPS, naime, ima više scenarija, kako za slučaj požara, tako i bilo kakvih većih kvarova na svojim trafostanicama. Njih je, kaže Kolega, trenutno na više naponskih razina u Hrvatskoj, njih 187 i imaju žurno postupanje.

Koordinirani sustav
“U slučaju kvarova unutar transformatorske stanice ili kvara na dijelu interkonekcije s drugim transformatorskim stanicama, koordinirani sustav upravljanja, mjerenja i relejne zaštite osigurava brzinu otkrivanja kvara te selektivnost prilikom isključenja i odvajanja dijela postrojenja pogođena kvarom. Ukoliko se dogodi ovakav tip pogonskog događaja sva električna energija biti će preusmjerena preko drugih dalekovoda i transformatorskih stanica i njihovih raspoloživih kapaciteta“, stoji u odgovoru glasnogovornice, kao i to da je mogućnost preuzimanja opterećenja moguća zbog razgranate 110 kV mreže dalekovoda kao i 400 kV interkonekcije sa susjednim državama.
Transformatorska stanica TS 400/100 kV Ernestinovo je, kaže nadalje, na ovakav način uključena u europski elektroenergetski sustav i kao takva čini okosnicu za sigurnu opskrbu električnom energijom Republike Hrvatske pa i šire.
Postrojenje prema propisima
Inače, valja naglasiti i tehničke pojedinosti pa tako u odgovoru HOPS-a sstoji da je transformatorska stanica TS 400/110 kV Ernestinovo postrojenje AIS izvedbe s dvije naponske razine. 400 kV postrojenje proteže se kroz deset aktivnih polja koja su povezana na dva sustava glavnih sabirnica i jedan sustav pomoćnih sabirnica.
“110 kV postrojenje proteže se kroz sedamnaest aktivnih polja koja su povezana na tri sustava glavnih sabirnica. Za potrebe vlastite potrošnje transformatorske stanice izgrađeno je 35 kV postrojenje s devet aktivnih polja smještenih u zgradu srednjenaponskog postrojenja. Primarno i sekundarno postrojenje transformatorske stanice projektirano je u skladu s najboljim praksama struke uvažavajući sve važeće propise i zakonske akte za ovakvu vrstu postrojenja“, stoji u odgovoru HOPS-a.
Pravovremeni otklon ugroza
U svrhu osiguravanja zaštite, stabilnosti i pouzdanosti elektroenergetskog sustava Republike Hrvatske u TS 400/110 kV Ernestinovo implementirane su različite mjere i mehanizmi koji izoliraju i pravovremeno otklanjaju moguće ugroze za elektroenergetski sustav.
“Pažljivim planiranjem i projektiranjem transformatorske stanice osigurana je visoka razina redundancije u svrhu osiguranja kontinuiteta opskrbe električnom energijom. Ovakva visoka razina redundancije podrazumijeva dimenzioniranje postrojenja u pogledu količine polja koja su opremljena visokonaponskom opremom i svim potrebnim uređajima za relejnu zaštitu te sustavima za daljinski nadzor i upravljanje postrojenjem“, naposljetku ističu iz HOPS-a.
Nadamo se ipak kako do ovako velikih kvarova nikad neće doći i kako će energetski sustav biti uvijek stabilan i pouzdan, a što je i ranije dokazano kako je moguće.