akademija za umjetnost i kulturu
Akademija organizirala novu mrežnu panel-raspravu KoronaOSKultura-21
Aktualna pandemijska situacija prijetnja je kulturnom i umjetničkom sektoru
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku u petak, 30. travnja 2021. godine, preko platforme Zoom organizirala je javnu mrežnu panel-raspravu pod naslovom KoronaOSKultura-21. Ova panel-rasprava sljednik je mrežne panel-rasprave KoronaOSKultura-20, održane prije točno godinu dana, 30. travnja 2020.godine. Za razliku od navedene panel-rasprave koja je okupila predstavnike osječkoga javnog kulturnog sektora, u ovoj je panel-raspravi naglasak bio na privatnom, odnosno neovisnom kulturnom i umjetničkom sektoru. Cilj je bio saznati kako se on snalazi u aktualnoj pandemijskoj situaciji te kako ona utječe na kulturni život grada Osijeka, ali i šire.
Panel-raspravu inicirao je i realizirao Odsjek za kulturu, medije i menadžment, u prvom redu doc. dr. sc. Marija Šain, doc. dr. sc. Tatjana Ileš, asistentica Maja Haršanji i moderator Tomislav Levak, uz potporu i pomoć uprave i Ureda za znanost, umjetnost, programe, projekte EU i međuinstitucijsku suradnju Akademije. Okupljeni su relevantni sudionici iz različitih područja kulture i umjetnosti – kazališta, filma, glazbe, likovne umjetnosti, audiovizualne umjetnosti, plesa, književnosti i izdavaštva. Gosti i govornici bili su: Mia Dimšić (glazbenica), Ivana Đerđ Dunđerović (novinarka), Valentina Grubačević (predsjednica Udruge Reart i voditeljica projekta Reart festivala), Ines Novak (predsjednica Dječjeg kreativnog centra Dokkica), Mira Sekereš (predsjednica i koreografkinja Plesnog studija Shine), Ana Šimić (predstavnica umjetničke organizacije Teatar to go) i Ivica Vuletić (vlasnik Knjižare Nova).
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Ljetno računanje vremena bit će na snazi do 29. listopada 2023.
-
Prvi dani proljeća obilježeni su s puno sunca, a period pred nama donosi puno promjenjivog vremena
-
Policija je brzo reagirala i odradila izvide utvrđivanja kaznenog ili prekršajnog djela
Na početku je sudionike i brojnu publiku (panel-raspravu je pratilo više od 70 osoba) uime organizatora pozdravio dr. sc. Igor Mavrin, zamjenik voditelja Odsjeka za kulturu, medije i menadžment. Potom su tijekom dva sata trajanja sudionici iznosili i objašnjavali kako danas izgledaju osječka kultura i umjetnost; koje aktivnosti poduzimaju akteri kulturnog i umjetničkog sektora kako bi zadovoljili želje i potrebe zainteresiranih korisnika; što su novoga naučili tijekom ove krize, kakva je budućnost njihova poslovanja, postoje li potpore i programi namijenjeni oporavku kulturnog sektora te ima li ipak nekih pozitivnih promjena koje je ova situacija donijela.
Svaki je panelist iznio osobne stavove i mišljenja na navedene teme, ali i iskustva njihovih organizacija i kolega iz iste ili slične struke. Premda su istaknuli i neke pozitivne strane ovakvoga razvoja događaja, poput učenja i primjene novih vještina, uspješnoga prilagođavanja digitalnoj tehnologiji i kreativnoga osmišljavanja novih projekata i programa, svi su se složili kako je aktualno stanje nedvojbeno teško i problematično. Složili su se kako ono, dugoročno gledajući, zasigurno predstavlja i značajnu prijetnju budućem poslovanju, ponegdje i opstanku samostalnih umjetnika, neprofitnih organizacija i svih drugih koji djeluju u kulturnom i umjetničkom sektoru. Ipak, optimistično su zaključili kako su sigurni da je kultura žilava i da će uspješno prebroditi i ova nelijepa vremena.
Sudionici panel-rasprave na kraju su odgovorili i na više pitanja moderatora i aktivne publike.
Izdvojeno
-
Trenutno su otvorene menadžerske i inženjerske pozicije, kao i niz radnih mjesta u operacijama, opskrbnom lancu, financijama i ljudskim resursima
-
Uskoro se očekuje i postavljanje samog naziva na moćnu LED fasadu stadiona
-
Stadion na Pampasu u samoj je završnici izgradnje, a ovih dana uređuju se završni detalji
-
Svoje usluge nude na internetu ili na ulici. Većina njih se bavi najstarijim zanatom kako bi preživjele. Pokazalo je to istraživanje Instituta Ivo Pilar. Uz to, seksualne radnice nuđenje svojih usluga doživljavaju kao posao i zato traže svoja radnička prava
Reci što misliš!