
Biljni terarij predstavlja zatvorenu staklenu kupolu u kojoj su posađene žive biljke
Za vrijeme pandemije kreativna Ana Hrgovčić otkrila je svoj životni poziv. Pronašla je svoju strast u izradi živih zelenih svjetova u staklenim kupolama.
Naime, Ana svoja zelena umjetnička djela naziva biljnim terarijima ili od milja “zeleni ljubimci”. Biljni terarij je samoodrživi ekosustav u staklenci koji je potrebno zaliti tek jednom u 4 mjeseca.
Ana je otkrila svoj poziv na veoma neobičan način, dok je na putovanju kroz Nizozemsku otkrivala čari europske prijestolnice biljaka. Ubrzo nakon toga vratila se u rodnu Slavoniju i započela s izradom biljnih terarija, pametnih vrtova u staklu. Nakon godinu dana pokušaja i pogrešaka Ana je smislila savršen recept za biljni terarij. Sada njezini biljni terariji žive godinama uz minimalno održavanje.
Kako biljke žive unutar staklenke?
“Biljni terarij predstavlja zatvorenu staklenu kupolu u kojoj su
posađene žive biljke. Biljke dišu preko procesa fotosinteze, a
samostalno se zalijevaju procesima kondenzacije (maglica) i
transpiracije. Biljke u terariju nije potrebno gnojiti jer se
unutar zemlje nalaze sitni mikroorganizmi koji proizvode gnojivo,
ali i istovremeno čiste terarij od listića koji padnu na tlo”,
kaže nam Ana.
“Biljni terariji su idealni za putoholičare, ali i one kojima su i kaktusi uvenuli. Minimalno održavanje ovaj je koncept stavio na vrh ljestvice biljaka prikladnih za urede. Neobičan izgled privlači čak i biljkoljupce jer su terariji relativno nov koncept s kojim se puno ljudi nije susrelo pa su odlična ideja za poklon”, dodaje Ana koja danas terarije izrađuje pod nazivom BILJKE.PLANTS.
U dvije godine Ana je izgradila pravo mala zeleno carstvo. Otvorila je trgovinu u Zagrebu na Ilici, a radionica u kojoj izrađuje terarije nalazi se u Vinkovcima. Ana uskoro planira otvoriti i plant shop s terarijima u Slavoniji gdje će svaki Slavonac moći pronaći samoodrživu biljku koja garantirano uspijeva.