
Svakog mjeseca, Osijek skriva priče u prašnjavim predmetima, pogledima kolekcionara i osmijehu poznatog lica
U srcu Osijeka, svake prve subote u mjesecu, odvija se jedinstven događaj – Sajam antikviteta. Već na samom početku dočekalo nas je poznato lice – Zdenko Đurček iz Čepina, čovjek s kamerom i mikrofonom, uvijek spreman zabilježiti dobru atmosferu kakvog lokalnog zbivanja. Unatoč brojnim obavezama, Zdenko pronalazi vremena za posjet, jer, kako kaže, ovakvi događaji imaju dušu.
Na sajmu je moguće pronaći sve – od značkica i grbova, do većih komada namještaja. Zajedničko svim predmetima je da “mame novac”, kako je Zdenko slikovito opisao. I dok se antikviteti često percipiraju kao skup hobi, mnogi se trude ne trošiti previše jer znaju koliko ih lako zavede raznovrsna ponuda.
Sajam ima bogatu povijest, a sve je počelo u osječkom Bastionu, zaslugom pokojnog Šimurde, kako nam priča naš drugi sugovornik, Drago. Tijekom godina lokacija se mijenjala, a danas se održava u Parku kralja Držislava (kod Školjke). Cijene predmeta variraju, ali se većina prodaje u rasponu od 30 do 40 eura. Pravi kolekcionari, ipak, znaju prepoznati vrijednost – kao što je slučaj s američkom vojnom kacigom iz Pustinjske Oluje, koji je odmah našao svog kupca.
Strast prema antikvitetima ne može se glumiti – potvrđuje to i Vijeko, 77-godišnjak koji se antikvitetima bavi od osnovne škole. On je jedan od osnivača sajma, a ujedno i živi leksikon antikviteta. Naglašava kako je znanje ključno, ali i da se od prodaje rijetko može živjeti – ljubav prema predmetima je ono što sve pokreće.
Iako većina predmeta ima umjerenu cijenu, poneki primjerci, poput 200 godina stare garniture u stilu neo-baroka, izdvajaju se kao posebno vrijedni. No, kako kažu izlagači, nije stvar samo u zaradi – često su ti predmeti tu radi priče i ljepote koju nose.
Unatoč bogatoj ponudi, prodaja nije uvijek uspješna. Jasminko kroz smijeh potvrđuje da ne ide ništa, primjećujući da su redovi najduži kod štanda s langošicama – jednostavnim jelom koje očito okuplja ljude. Kupci često dolaze ciljano – često i po stare unikatne komade za obnovu kulturnih dobara.
Sajam nije samo mjesto trgovine, već i razmjene, pomaganja i druženja, pa i za poludnevni izlet cijele obitelji. Pojedini štandovi doniraju prihod u humanitarne svrhe, kao što je to slučaj sa štandovima koji pomažu azilima za životinje. Ovdje možete pronaći i igračke, CD-e i druge sitnice koje roditelji rado biraju za djecu.
Ivana Davidović, direktorica Tržnice d.o.o., približila je organizacijski aspekt sajma antikviteta. Istaknula je kako su u posljednje dvije godine, otkako je Tržnica preuzela organizaciju, uveli brojne novine, uključujući mogućnost rezervacije stalnog mjesta za izlagače, što je pokazalo odlične rezultate. Time su kupcima olakšali pronalazak omiljenih prodavača, a izlagačima dali sigurnost i stabilnost. Također je dodala da na sunčane dane sajam okuplja i do 150 izlagača, a uz malo sreće s vremenskom prognozom, sajam se rijetko kada otkazuje. Ivana ističe da je najvažniji cilj da se zajednica okuplja, da ljudi razmjenjuju priče, stvari i osmijehe – jer upravo to čini duh sajma živim i posebnom tradicijom grada.
Porazgovarali smo s još izlagača i kupaca, a pričom Vas vodimo kroz štandove prepune antikviteta, vinila, starih novčića, knjiga, stripova, namještaja i drugih predmeta koji pričaju priče iz nekih prošlih vremena.
Bilo da ste kolekcionar, nostalgičar ili samo volite osjetiti duh prošlih vremena, ovaj sajam i priča o njemu Vas neće razočarati.
Kako je prošlo cijelo dopodne i što su nam rekli sugovornici Bećar priča pogledajte na: