
Svi su se učenici i učitelji složili u jednom – ovo putovanje neće nikada zaboraviti
Učenici Elektrotehničke i prometne škole Osijek proveli su nezaboravan tjedan u Mađarskoj, sudjelujući u Erasmus+ SCH KA1 projektu “VJEŠTINE 2.0”.
Mobilnost je organizirana u suradnji s Deák Ferenc Bilingual High School u Szegedu od 9. do 15. ožujka, a glavni ciljevi bili su joj razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina, unaprjeđenje mentalnog zdravlja mladih i promocija građanske odgovornosti.
Učenje u međunarodnom okruženju
Učenike je po dolasku dočekala profesorica Agnes Bato koja im je predstavila školu i organizirala uvodni susret. Učenici su tijekom jutarnjih sati sudjelovali na nastavi zajedno sa svojim domaćinima. Pratili su satove engleskoga jezika, matematike, fizike, biologije, geografije i literature, a neki su sudjelovali i u glazbenim aktivnostima.
“Posjet školi bio je nevjerojatno iskustvo! Upoznali smo njihov školski sustav i način rada, a najviše me iznenadila prijateljska atmosfera. Posebno mi je bilo drago kada nas je jedan profesor nazvao braćom, unatoč kulturnim razlikama”, rekao je Ante Balaž.

“Igrali smo Scrabble na satu engleskoga jezika, učili rijetke izraze i diskutirali o razlikama u kulturama. To mi je bio jedan od najzanimljivijih trenutaka”, podijelio je Filip Feth.
Bogati program i izvan učionice
Nakon nastave, učenici su sudjelovali u raznim aktivnostima. Unatoč jednom kišnom danu zbog kojega je city rally morao biti otkazan, proveli su vrijeme u istraživanju grada i druženju. Osim obilaska Szegeda, uživali su u kartingu, posjeti Zoološkom vrtu i opuštanju u Aquapolis Szeged.
“Najviše mi se svidio odlazak u Aquapolis! Isprobali smo sve tobogane i uživali u ljekovitim bazenima”, istaknuo je Ante Balaž.
Povijesne i kulturne lekcije
Posljednjega dana učenici su prisustvovali svečanoj ceremoniji povodom Mađarske revolucije 1848., a nakon toga sudjelovali su na predavanju o Auschwitzu, gdje su vidjeli makete koncentracijskoga logora i saznali više o njegovoj povijesti.
“Priredba o revoluciji bila je jako dobro organizirana. Iako nisam razumio jezik, dojam koji su ostavili njihovi učenici bio je snažan”, podijelio je Matej Bošnjak.
Stekli su iskustvo za cijeli život
U pratnji profesora Davora Cvenića i Petra Kopunovića Legetina, učenici su proveli tjedan koji im je donio nova znanja, prijateljstva i uspomene.
Projekt je koordinirala profesorica Vesna Kristek Babić koja se pobrinula za to da sve aktivnosti budu uspješno realizirane.

“Ovo putovanje dalo nam je priliku ne samo za učenje, nego i za upoznavanje nove kulture i sklapanje novih prijateljstava. Definitivno bih preporučio Erasmus svima koji žele proširiti horizonte”, zaključio je Gabriel Šantić.
Mobilnost u Szeged bila je još jedan dokaz koliko su Erasmus+ projekti vrijedni za osobni i profesionalni razvoj učenika. Osim toga što su unaprijedili svoje jezične, socijalne i akademske vještine, iz prve su ruke doživjeli kako izgleda školovanje u drugoj zemlji.
U konačnici, svi su se učenici i učitelji složili u jednom – ovo putovanje neće nikada zaboraviti!