
Novi bi gradonačelnik, tko god to bio, trebao pažljivo saslušati navedene prijedloge
Kako u gradovima diljem zemlje, tako će se i u Osijeku za dva mjeseca birati novi gradonačelnik.
Provjerili smo, stoga, što Osječani misle da je trenutno dobro, a što bi sve promijenili i unaprijedili u gradu kada bi se našli na poziciji gradonačelnika.
Prije svega, Tomislav (29) se dotaknuo važnosti modernizacije javnoga prijevoza, na čemu se trenutno i radi kroz obnovu tramvajske pruge te dolazak niskopodnih tramvaja i novih autobusa. Međutim, spomenuti bi Osječanin volio da je gradski prijevoz besplatan ili makar da simbolično košta.
“Iako Grad Osijek već daje značajne subvencije za prijevoz, što se ponajprije odnosi na učenike i umirovljenike, koristilo bi dodatno ga financijski olakšati svim građanima. U tom bih smislu povisio i cijene parkiranja u centru grada kako bi se ljude potaknulo na češće korištenje javnoga prijevoza”, kazao je Tomislav za SiB.hr.
Mladima više sporta, subvencioniranih kredita i raznolikijih događanja
Ranko (32) pak smatra kako bi vladajuću politiku trebalo usmjeriti prema mladim ljudima i rastu nataliteta, što bi se moglo postići kroz češće subvencioniranje kredita i snižavanje cijena nekretnina. To bi, u konačnici, motiviralo i stanovnike ostalih mjesta na to da presele u grad na Dravi te se u njemu zaposle i osnuju obitelji.
“Najviše bih pomogao mladima u kupnji nekretnina – još bih više subvencionirao kredite i više ulagao u sport. Povećanjem podrške mladima i njihovoj budućnosti, vjerujem u to da bi Osijek mogao napredovati u svakom smislu”, dodao je Ranko.
Promatrajući iz perspektive srednjoškolke, Andrea (18) misli kako bi Osijek trebao biti malo življi i bogatiji različitim manifestacijama, pogotovo u zimskom razdoblju u kojemu je gotovo sve što se organizira u gradu podređeno Adventu.
“Grad bi trebao biti dinamičan tijekom cijele godine, a ne samo u određenim razdobljima. Primjerice, Advent, osim toga što je već godinama na istoj lokaciji, ne nudi ni neke nove sadržaje koji bi privukli kako mlađu, tako i stariju populaciju. U svakome slučaju, treba općenito organizirati više događanja koja bi obogatila zimsku sezonu i učinila grad još privlačnijime ne samo njegovim stanovnicima, nego i turistima“, navela je Andrea.
“Trebalo bi povećati broj vrtića i parkirnih mjesta”
S druge strane, Matea (27) drži kako trenutna situacija u Osijeku ne zahtijeva drastične promjene, već joj najveću poteškoću predstavljaju upravo radovi kojih je u posljednjih nekoliko godina bilo dosta.
“Ne bih napravila ništa, osim toga što bih pružila gradu odmor od svih trenutnih radova na cesti. Mislim da je već dovoljno toga učinjeno te da treba dati malo prostora i vozilima da se neometano kreću, a ne stvarati dodatne gužve u prometu čestim zatvaranjem prometnica radi ponovnih radova”, ustvrdila je Matea.
Marina (40) predložila je pak praktična poboljšanja u svakodnevnome životu građana, i to ponajprije u vidu povećanja broja kanti za otpatke, parkirnih mjesta i vrtića koje bi trebalo učiniti dostupnima svoj djeci, a ne primarno onoj čiji su roditelji zaposleni. S njome se složila Ružica (45) koja bi voljela kada bi se u gradu više pažnje posvetilo unaprjeđenju životnih uvjeta osoba s invaliditetom i starijih građana.
“Osobe s invaliditetom i teškim bolestima trebaju imati pravo na sve usluge koje bi im u svakome trenutku trebale biti dostupne. Ja bih, primjerice, obnovila sve zgrade koje propadaju te otvorila još pokoji dom za starije i nemoćne osobe u kojemu bi mogli uživati u društvenim aktivnostima, osobito ljeti i za Novu godinu”, iznijela je Ružica, predlažući još i izgradnju novih Caritas centara za pomoć siromašnima.
Za starije bi još trebalo urediti nepregledne staze
Na nju nadovezala se Milka (65) koja također smatra kako Grad Osijek treba ozbiljnije pristupiti potrebama starijih osoba, ali i članova njihovih obitelji.
“Nedostatak sufinanciranih domova za starije i nemoćne osobe te ustanova za palijativnu skrb gorući je problem u našemu gradu. Prvo bih poradila na tome, a onda tek na ostalome jer trenutno sve to moraju plaćati iz vlastite mirovine ili im pak u tome pomažu, a nerijetko čak i sve to financiraju njihova djeca”, rekla je Milka.
U konačnici, Ivan (76) drži kako bi se pažnja trebala posvetiti i unaprjeđenju kvalitete cjelokupne infrastrukture.
“Uredio bih asfalt na ulicama jer to, prije svega, veliki problem predstavlja starijim osobama i osobama s invaliditetom. Međutim, rupe na stazama i cestama opasne su za sve, a ne samo za starije. Osim toga, nije dobra ni nova LED rasvjeta jer na kolniku još i vidite normalno, ali na pločniku je mračno, posebice u manjim naseljima”, zaključio je Ivan.
Svi žele jedno – unaprijediti život u Osijeku
Iako su mišljenja Osječana o tome što bi sve u gradu promijenili različita, zajednički je cilj svih njih unaprijediti tamošnju kvalitetu života. Bilo da je riječ o modernizaciji prijevoza, poboljšanju infrastrukture, povećanju usluga za starije osobe ili poticanju mladih, Osječani imaju jasne vizije o tome kako bi voljeli da njihov grad izgleda u budućnosti.
Novi bi gradonačelnik, tko god to bio, trebao pažljivo saslušati navedene prijedloge i težiti stvaranju grada koji će ispunjavati potrebe svih svojih stanovnika.