
Konferencija je započela radionicama koje su se održale prekjučer u prostorijama Fakulteta.
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti i Institut za promociju znanosti i edukacije organizirali su konferenciju pod nazivom OSNOVA – 1. Osječki dani digitalnih transformacija.
U sklopu događanja posvećenoga digitalnim transformacijama, sudionici su imali priliku sudjelovati u raznovrsnim radionicama i panelima koji su obuhvatili ključne aspekte digitalizacije u suvremenom društvu.
Konferencija je započela radionicama koje su se održale prekjučer u prostorijama Fakulteta. Radionicu o digitalnim transformacijama u glazbi održala je doc. dr. sc. Ana Popović, a sudionici su se upoznali s glazbom u digitalnom dobu te stvarali glazbu pomoću digitalnog alata Splice.
Radionicu o mentalnom zdravlju s naglaskom na stres i anksioznost koji nam predstavljaju ‘novo normalno’ vodila je Izabela Pleša, mag. educ. philol. croat. i suosnivačica Kognitivne Muze.
Poseban doprinos dala i OŠ Frana Krste Frankopana
Svečano otvaranje obilježili su pozdravne riječi i osvrt na digitalno doba koje su dali prof. dr. sc. Damir Matanović, prorektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar, dekanica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Karlo Ressler, mag. iur., europarlamentarni zastupnik, doc. dr. sc. Dragan Vulin, dogradonačelnik Osijeka, Dubravko Ižaković, prof., glavni tajnik Športske zajednice Osječko-baranjske županije u ime župana Mate Lukića te Dražena Vrselja, dipl. oec., državna tajnica Ministarstva kulture i medija.
Poseban simboličan doprinos događaju dali su učenici Osnovne škole Frana Krste Frankopana i studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti koji su pod vodstvom dr. sc. Vesne Tomaš s Instituta za poljoprivredu u Osijeku i prof. dr. sc. Irelle Bogut s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti zasadili voćke – trajni podsjetnik na važnost rasta i razvoja kako u prirodi, tako i u obrazovanju.
U sklopu panel rasprave ”Digitalna transformacija – Izazovi i prilike” stručnjaci iz različitih sektora razmijenili su iskustva o mogućnostima i izazovima koje donosi digitalizacija. Voditeljica panela bila je izv. prof. dr. sc. Gordana Lesinger, a panelisti su bili Krešimir Macan, dipl. ing. el., stručnjak za komunikacije i digitalne medije, Mate Botica, mag. ing., predsjednik uprave Odašiljači i veze, Josip Popovac, mag. iur., predsjednik Vijeća za elektroničke medije, doc. dr. sc. Branimir Felger, Sveučilište Sjever i Dražena Vrselja, dipl. oec. te državna tajnica Ministarstva kulture i medija.
U popodnevnom dijelu programa održane su radionice ”Digitalizacija u poljoprivredi” koju je vodio dr. sc. Vlatko Galić s Poljoprivrednog instituta u Osijeku te ‘Digitalna transformacija u nastavnim procesima’ pod vodstvom doc. dr. sc. Karoline Dobi Barišić, gdje su studenti aktivno sudjelovali u kreiranju digitalnih nastavnih sadržaja.
Zaključno razgovaralo se o digitalnoj budućnosti
Zaključni panel ”Generacija Z i digitalna budućnost” pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Maje Brust Nemet otvorio je diskusiju o digitaliziranim uvjetima odrastanja novih generacija.
Panelisti su bili Robert Kovač, mag. oec., televizijski voditelj STV-a, doc. dr. sc. Daria Župan Tadijanov, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti i Dubravko Ižaković, prof., glavni tajnik Športske zajednice Osječko-baranjske županije.
Konferencija je završila online predavanjem o ”Primjeni AI platformi u smart city paradigmi, uslužnoj i proizvodnoj djelatnosti” koje je održao Igor Majdandžić, dipl. ing. i predsjednik Uprave tvrtke ININ d.o.o. Informatički Inženjering.