Treće izdanje

Tjedan Svjetskog saveza mladih u Osijeku okupio veliki broj mladih i stručnjaka

PR

Ovogodišnje izdanje Tjedna SSMH u Osijeku pokazalo je to koliko su mladi zainteresirani za aktualne društvene teme i spremni sudjelovati u kvalitetnim raspravama


Osječka podružnica Svjetskoga Saveza Mladih (SSMH) organizirala je treće izdanje Tjedna Svjetskoga saveza mladih u Osijeku, konferencije koja se održava svake godine i sastoji od okruglih stolova, panel rasprava te drugih događanja na kojima se mladi imaju priliku družiti, povezivati i upoznati s radom SSMH.

Naziv ovogodišnjega Tjedna SSMH u Osijeku bio je Ljudsko dostojanstvo u digitalnom tisućljeću. Događanje okupilo je četvero stručnjaka i preko 50 mladih koji su imali priliku raspravljati o aktualnim društvenim temama.

Konferencija je započela u srijedu, 26. veljače pub kvizom koji je okupio preko 30 mladih koji su, podijeljeni u deset ekipa, pokazali zavidno znanje iz različitih područja, a pritom se i dobro zabavili.

Drugi dan konferencije, u četvrtak, 27. veljače održano je predavanje pod nazivom ”Društvene mreže: Rizici i zaštita djece”. Socijalna radnica Melani Đurković iz Centra za sigurniji internet predstavila je temu društvenih mreža na interaktivan način. Rekla je nešto o radu samog Centra te o mogućnostima koje nudi.

Nadalje, sudionici su se upoznali s različitim načinima online nasilja kao što je grooming, sexting, sextortion i sl. Također, Đurković je navela i neke postupke zaštite djece od internetskog oblika nasilja. Dotaknula se i teme sharentinga i eksploatacije dječjih slika na internetu. Cijelo predavanje zaokruženo je kvizom u kojemu su sudionici mogli provjeriti koliko su zapamtili sadržaj predavanja.

Konferencija je zaključena u petak, 28. ožujka okruglim stolom ”(Ne)spremni za eutanaziju?”. Na okruglom stolu sudjelovalo je troje govornika iz područja filozofije, prava i medicine.

Luka Poslon, mag. phill. s Hrvatskog katoličkog sveučilišta upoznao je sudionike s pojmom eutanazije, vrstama eutanazije te je iznio statistiku koji su najčešći razlozi za eutanaziju i kako je učestalost eutanazije rasla u posljednjih nekoliko desetljeća.

Doc. dr. sc. Tomislav Nedić s Pravnog fakulteta u Osijeku iznio je pravnu perspektivu ovog bioetičkog pitanja te naglasio to kako doista nismo spremni za eutanaziju jer još uvijek ne znamo kako ubiti čovjeka unatoč tehnološkom napretku. Vjeran Leventić, dr. med. izrazio je pak svoj stav o tome da je Hrvatska daleko od uvođenja eutanazije te da bismo se, prije svega, trebali usmjeriti na palijativnu skrb, a osobito palijativnu skrb u intenzivnoj medicini koja se odnosi na pružanje pomoći umirućim osobama.

Okrugli stol moderirala je Josipa Bubalović, univ. bacc. phil. et. univ. bacc. paed., voditeljica Osječke podružnice SSMH.

Ovogodišnje izdanje Tjedna SSMH u Osijeku pokazalo je to koliko su mladi zainteresirani za aktualne društvene teme i spremni sudjelovati u kvalitetnim raspravama. Kroz interaktivne sadržaje, stručna predavanja i dinamične diskusije, sudionici su stekli nova znanja, razmijenili mišljenja i ojačali svoju društvenu angažiranost. Organizatori ističu zadovoljstvo odazivom i angažmanom mladih te najavljuju nastavak tradicije ove konferencije i iduće godine, uz još bogatiji program i raznovrsne teme prilagođene interesima mladih.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest