Poduzetnici u SiB

Leopold Kalajdžić Vugla: Otišao u Irsku pa se vratio i ostvario dječački san u Osijeku

Ustupljena fotografija

Leopold Kalajdžić svestrani je poduzetnik koji je iskoristio znanja i vještine stečene u inozemstvu kako bi unaprijedio Slavoniju i Baranju kako u kulturno-glazbenome, tako i u gospodarskome smislu

U okviru serijala ”Poduzetnici u Slavoniji i Baranji” svake druge nedjelje objavljujemo priču o lokalnim pojedincima koji dokazuju to kako Slavonija i Baranja, unatoč brojnim mišljenjima i predrasudama, postaju plodno tlo za razvoj brojnih poduzetničkih inovacija.

Danas je riječ o 36-godišnjem Leopoldu Kalajdžiću (poznatijem kao Vugli), svestranome Osječaninu koji je, nakon povratka iz Irske u kojoj je boravio sedam godina, odlučio stečena znanja i iskustva primijeniti u gradu na Dravi, i to osnivanjem vlastitog obrta naziva Big Deal, ali i organiziranjem brojnih poznatih manifestacija.

Leopold se prvotno bavio raznim poslovima – počevši od građevine i salona namještaja, preko dijeljenja letaka i odrađivanja ‘fizikalije’ na događanjima, pa sve do pranja posuđa u restoranima i prodavanja kukuruza na morskim plažama. Posljednje tri godine prije preseljenja u inozemstvo radio je na benzinskoj crpki te, iako je dobro zarađivao, tadašnje su ga društvena klima, ali i privatna situacija ‘natjerale’ na odlazak.

”Na preseljenje u Dublin utjecao je splet okolnosti. Naime, nekoliko mjeseci prije selidbe, točnije u rujnu 2013. godine upoznao sam svoju sadašnju suprugu Zoricu koja se odvažila spakirati kofere te u ožujku 2014. godine odseliti sa mnom. Danas imamo i dvoje prekrasne djece”, započinje Leopold razgovor za SiB.hr.

U inozemstvu je započeo s organizacijom koncerata

Život im je u Irskoj, tvrdi, bio dobar – kako su napredovali na svojim radnim mjestima, tako im je poslodavac odlučio iznajmiti kuću do mora za 500 eura mjesečno. Uz to, Leopold je već tamo dobio priliku organizirati koncerte, što mu je, u odnosu na Hrvatsku, bilo mnogo izvedljivije.

”Usporedbe radi, tamo sam imao dvostruko niže troškove plaćanja poreza i zampova. Štoviše, za njih tamo u početku gotovo nisam ni čuo. Također, niti jedan koncert s do 600 posjetitelja nisam morao prijaviti, već su to odrađivali klubovi i plaćali godišnji paušalni danak za promotore. Ja sam ga podmirio kroz trošak najma prostora”, navodi poduzetnik.

Efekt Media

Ipak, u ožujku 2021. godine odlučio se vratiti u Osijek, kako zbog pandemije koronavirusa, tako zbog zasićenosti tadašnjim poslovima i želje za promjenom. Osim toga, nisu mu odgovarale ni visoke cijene nekretnina u Irskoj, a ni Dublin nije smatrao poželjnom lokacijom za osnivanje obitelji.

Upravo mu se tada počeo ostvarivati dječački san u punom smislu te riječi – iskustvo organizacije manifestacija, pomoću dobre baze kontakata i prijateljstava, krenuo je prenositi na Slavoniju i Baranju.

Manu Chao u Osijeku; IZVOR: Efekt Media

”Neki su od izvođača s kojima sam surađivao Dubioza Kolektiv, Manu Chao, Let 3, Brkovi, Šank?!, KKK, PTTB, Anti-Nowhere League, Atheist Rap, Goblini, Debeli Precjednik, Gužva u 16-ercu i mnogi drugi. Od manifestacija izdvojio bih pak Orgasmatron Festival koji sam organizirao 2018. u Dublinu s 12 bendova te Mosquito Festival u Kopačevu koji je prošle godine doživio svoje premijerno izdanje, dok će se ove godine upriličiti 14. lipnja s planiranim nastupima jakih imena”, opisuje Leopold.

Uz sve to, u svibnju 2022. godine svoj je poduzetnički duh iskazao i otvorenjem obrta za uređenje i održavanje krajolika naziva Big Deal. Unatoč tome što je još uvijek jedini njegov zaposlenik, surađuje s nekolicinom stalnih kooperanata te mu posao ide u dobrom smjeru.

”Usudio bih se reći kako je u meni oduvijek tinjala rečenica ‘jednoga ćeš dana biti sam svoj šef’. Tako sam, pri povratku iz Irske te sa stečenim iskustvom, voljom i znanjem, odlučio zasukati rukave. Prije svega, naučio sam kako u ovome poslu treba biti točan, profesionalan, iskren, marljiv i ustrajan. Osim toga, važna je i podrška bližnjih koju meni od početka pružaju supruga i prijatelji”, ističe poduzetnik kojemu su poslovni uzori upravo njegovi suradnici.

Okoliš nakon uređenja; IZVOR: Ustupljena fotografija

Najviše posla ima tijekom proljeća i ljeta

Njegovi se prosječni radni dani razlikuju ovisno o dobu godine – primjerice, zimi zbog smanjenog obima posla ima mnogo više slobodnoga vremena koje provodi družeći se s obitelji, slušajući glazbu, igrajući jamb, putujući te se baveći raznim poslovima na otvorenome. Trenutno je pak na drugom rodiljnom dopustu.

”S druge strane, čim započne proljeće, pa sve do studenoga, dani znaju biti jaaako dugi. Dosta se kilometara dnevno prevali, a i znoja na terenu ostavi”, kaže Leopold.

Leopold Kalajdžić; IZVOR: Ustupljena fotografija

Budući mu se planovi temelje na očuvanju zdravlja, unaprjeđenju poslovanja kroz zapošljavanje barem još jednoga djelatnika te još većemu doprinosu osječkoj glazbenoj sceni. Naime, uočava kako se grad na Dravi u posljednjih nekoliko godina u tome smislu izrazito razvija, a uvjeti su rada olakšani i poboljšani te za svakoga ima mjesta.

”Nikoga ne smatram konkurencijom budući da vrijeme uvijek pokaže gdje pripadate. Uz to, moj broj redovnih klijenata govori o tome da sam se već pozicionirao na tržištu te u tome smjeru nastavljam raditi i dalje”, zaključuje poduzetnik.

Serijal ”Poduzetnici u Slavoniji i Baranji” otkriva inspirativne priče ljudi koji svojim radom, vizijom i inovacijama doprinose razvoju poduzetništva na našim prostorima. Leopold Kalajdžić svestrani je poduzetnik koji je iskoristio znanja i vještine stečene u inozemstvu kako bi unaprijedio Slavoniju i Baranju kako u kulturno-glazbenome, tako i u gospodarskome smislu.

Za dva tjedna nastavljamo predstavljati pojedince čije priče svjedoče o napretku i prosperitetu Slavonije i Baranje u poduzetničkom svijetu. Ako i vi znate za neku poduzetničku priču ili ste sami poduzetnik/ca u Slavoniji i Baranji, javite nam se na e-mail adresu: mirela.belaj@sib.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest